Κύπρος: «Πεντάρα» ο ΑΠΟΕΛ, «τεσσάρα» η Πάφος

Με δύο ευρείες νίκες από την Πάφο (4-1 εκτός έδρας την ΑΕ Ζακακίου) και τον ΑΠΟΕΛ (5-1 εντός τον Εθνικό Άχνας) ολοκληρώθηκε η 6η αγωνιστική της κυπριακής Λίγκας, που είχε πολλές ανακατατάξεις στον βαθμολογικό πίνακα.

Η Πάφος ξεπέρασε την ήττα της στο ντέρμπι με τον ΑΠΟΕΛ κι «αναρριχήθηκε» στη 2η θεση μετά το εμφατικό διπλό της στο γήπεδο Ζακακίου, το οποίο ουσιαστικά εξασφάλισε απ' το πρώτο ημίχρονο, χάρις στα γκολ των Βαλακάρι (9’), Τάνκοβιτς (34’) και Ζάιρο (43’).

Οι γηπεδούχοι μείωσαν στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων του ημιχρόνου με τον Κάστρο, για να «σφραγίσει» το εύκολο τρίποντο της Πάφου ο Νταβό στο 83’.

Την ίδια ώρα ο ΑΠΟΕΛ νίκησε εύκολα τον Εθνικό Άχνας στο «νέο Γ.Σ.Π.». Ο Μαρκίνιος με πέναλτι στο 23’ άνοιξε το σκορ για τους γηπέδούχους, με τον Εθνικό να ισοφαρίζει στο 26’ με τον Ντράζιτς. Στη συνέχεια όμως ακολούθησε... καταιγίδα από τον ΑΠΟΕΛ που σημείωσε άλλα τέσσερα τέρματα με τους Γαβριήλ (29’), Εντονγκαλά (50’), Τσεμπάκε (71’) και Γέφτε (82’).

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της 6ης αγωνιστικής και η βαθμολογία του πρωταθλήματος Κύπρου έχουν ως εξής:

ΑΕΚ-Νέα Σαλαμίνα 1-1
Αρης-Απόλλων 0-1
Καρμιώτισσα-Οθέλλος 0-0
Δόξα-Ομόνοια 1-3
ΑΕΛ-Ανόρθωση 1-3