La Liga: Τρομερή Αλαβές γιόρτασε με 4-3 επί της Σεβίλλης

Η Αλαβές ήταν εκρηκτική στην επίθεση με Κίκε και άφησε με το 4-3 χωρίς βαθμό την Σεβίλλη που απογοητεύει. Μεγάλη γιορτή για την επιστροφή της Ντεπορτίβο στην Primera.

Εκπληκτικό παιχνίδι στο «Μεντιθορόθα» και τεράστια νίκη για την Ντεπορτίβο Αλαβές επί της Σεβίλλης με 4-3, με τους Ανδαλουσιάνους να μένουν χωρίς βαθμό μετά από δύο αγωνιστικές στην Primera, δείχνοντας επηρεασμένοι και από την απώλεια του ευρωπαϊκού Super Cup στον Πειραιά.

Η Αλαβές προηγήθηκε νωρίς με τον Ριόχα και απάντησε στην ανατροπή της Σεβίλλης πριν από το ημίχρονο με σκόρερ τον Ντουάρτε με έξοχο σουτ. Η ομάδα του Μεντιλίμπαρ είχε πιστέψει ότι με το αυτογκόλ του Άμπκαρ και το προβάδισμα από τον Λαμέλα (είχε και δοκάρι νωρίτερα) «καθάρισε» το ματς, έκανε μοιραίο λάθος.

Ο Κίκε Γκαρθία ήταν ο πρωταγωνιστής για τους γηπεδούχους στο δεύτερο μέρος καθώς μέσα σε πέντε λεπτά πέτυχε δύο γκολ και έβαλε την ομάδα του σε θέση απόλυτου οδηγού, καθώς η Σεβίλλη δεν μπόρεσε να αντιδράσει παρά μόνο με ένα γκολ από φανταστικό σουτ του Ράφα Μιρ στο έβδομο λεπτό των καθυστερήσεων.

Μια μεγάλη νίκη για την Αλαβές σε ένα πανηγυρικό κλίμα και πριν από την έναρξη του αγώνα με γιορτές, συναυλίες, τραγούδια και βιολιά για την επιστροφή της ομάδας στη μεγάλη κατηγορία και το πρώτο φετινό παιχνίδι στο γήπεδό της.