Μπράιτον - Έβερτον 1-5: «Παρέλαση» σωτηρίας από το πρώτο ημίχρονο

Σημαντική νίκη που της δίνει το δικαίωμα να ελπίζει στην αποφυγή του υποβιβασμού, πέτυχε η Έβερτον στην έδρα της Μπράιτον με το εντυπωσιακό 1-5!

Τα «ζαχαρωτά» με τη νίκη αυτή έφτασαν τους 32 βαθμούς και θα παίξουν τα ρέστα τους στα υπόλοιπα παιχνίδια μέχρι το τέλος.

Το σκορ άνοιξε ο Ντουκουρέ πριν συμπληρωθεί το πρώτο λεπτό και ο ίδιος παικτης έκανε το 0-2 στο 29'. Στο 35' ο Στιλ με αυτογκόλ έδωσε ασφαλές προβάδισμα για την ομάδα του Λίβερπουλ. Στο 76' ο ΜακΝιλ έδωσε διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της ομάδας του (0-4). Δύο λεπτά αργότερα (79') ο Μακ Άλιστερ μείωσε σε 1-4 και το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε στο έκτο λεπτό των καθυστερήσεων και πάλι ο ΜακΝιλ.

Η Μπράιτον που προερχόταν από δύο σερί νίκες, παλρέμεινε στην 7η θέση της βαθμολογίας, που οδηγεί στο Κόνφερενς Λιγκ της νέας περιόδου.