Νότιγχαμ Φόρεστ-Μπράιτον 3-1: Έφερε τα... πάνω κάτω και πήρε «ανάσα» παραμονής!

Η Νότιγχαμ Φόρεστ νίκησε με ανατροπή 3-1 την Μπράιτον και ξέφυγε από την ζώνη του υποβιβασμού!

Αποφασιστικό βήμα για την εξασφάλιση της παραμονής της έκανε η Νότιγχαμ Φόρεστ! Το συγκρότημα του Στιβ Κούπερ νίκησε με 3-1 την Μπράιτον για την 33η αγωνιστική αν και βρέθηκε να χάνει και ανέβηκε στην 17η θέση της Premier League με 30 βαθμούς.

Οι γηπεδούχοι είχαν την ευκαιρία μόλις στο 11’ να ανοίξουν το σκορ όμως ο Μπρέναν Τζόνσον, ο οποίος συμπλήρωσε τις 100 συμμετοχές με την Φόρεστ, είδε τον Τζέισον Στιλ να αποκρούει το πέναλτι που εκτέλεσε. Έτσι οι «γλάροι» ήταν εκείνοι που πήραν το προβάδισμα στο 38’ με τον Μπουονανότε. Οι «κόκκινοι» παρόλα αυτά ισοφάρισαν στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου μέρους χάρη στο αυτογκόλ του Γκρος.

Η Νότιγχαμ Φόρεστ ήταν εξαιρετικά άτυχη καθώς είδε τόσο τον Μούσα Νιακατέ (14') όσο και τον Νέκο Γουίλιαμς (65') να αποχωρούν τραυματίες.

Η Φόρεστ όμως ήταν αποφασισμένη να πάρει την νίκη! Ο Αβονίγι έδωσε την ασίστ και ο Ντανίλο έγραψε το 2-1 στο 69’.

Το... κερασάκι στην τούρτα έβαλε στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων ο Μόργκαν Γκιμπς Ουάιτ ευστοχώντας από τα 11 μέτρα!

ΝΟΤΙΓΧΑΜ ΦΟΡΕΣΤ: Νάβας - Οριέ, Νιακατέ (14’ Γουόραλ), Φελίπε – Γουίλιαμς (65’ Κουγιατέ), Μανγκαλά, Ντανίλο, Λόντι - Γκιμπς Ουάιτ - Τζόνσον (86' Τόφολο), Αβονίγι (80' Αγιού)
ΜΠΡΑΙΤΟΝ: Στιλ - Κόλγουιλ, Ντανκ, Εστουπινιάν (73' Γουέλμπεκ), Γκρος - ΜακΆλιστερ, Καϊσέδο - Μπουονανότε (88' Οφία), Μιτόμα, Μαρτς - Ενσίσο (75' Ουντάβ)