ΑΠΟΕΛ-Ομόνοια 0-2: Στα ημιτελικά με επική ανατροπή στο 98'!

Με πέναλτι του Μπέζους στο 98' η Ομόνοια νίκησε με 2-0 τον ΑΠΟΕΛ εκτός έδρας, ανέτρεψε το 2-1 του πρώτου αγώνα και προκρίθηκε στα ημιτελικά του Κυπέλλου Κύπρου!

Όλα έδειχναν πως το ντέρμπι του ΑΠΟΕΛ με την Ομόνοια θα κατέληγε στην παράταση με τους φιλοξενούμενους να προηγούνται με 1-0 μετά την ήττα τους με 2-1 στο πρώτο ματς. Στο όγδοο λεπτό των καθυστερήσεων όμως, η μπάλα βρήκε στο χέρι του Ντβάλι και ο διαιτητής καταλόγισε πέναλτι.

Ο Μπέζους ευστόχησε, έκανε το 2-0 και έστειλε την Ομόνοια στα ημιτελικά του Κυπέλλου Κύπρου με μια μεγαλειώδη ανατροπή!

Το Τριφύλλι είχε μπει δυνατά από το ξεκίνημα και ευτύχησε να προηγηθεί με τον Καρίμ Ανσαριφάρντ μόλις στο 12' με κεφαλιά έπειτα από σέντρα του Μάθιους. Ενώ έφθασε μια ανάσα από το γκολ και στο 67' όμως η προσπάθεια του Ιρανού σταμάτησε στο δοκάρι.

Εν τέλει η ομάδα του Αυγουστή ήταν εκείνη που χαμογέλασε, σφραγίζοντας την πρόκριση στο φινάλε και πλέον περιμένει τον αντίπαλό της στα ημιτελικά του Κυπέλλου.

ΑΠΟΕΛ (Βλάνταν Μιλόγεβιτς): Μπέλετς, Τσεμπάκ, Ντβάλι, Κρέσπο, Γουίλερ (46′ Σούσιτς), Κοσταντίνοφ, Νταουσβίλι (46′ Σαρφό), Βιγιαφάνιες, Ντάλσιο, Μαρκίνιος (54′ Κβιλιτάια), Μακέντα.

Ομόνοια (Σωφρόνης Αυγουστή): Φαμπιάνο, Μάθιους, Γιούστε, Παναγιώτου, Κίτσος, Koύσουλος, Μπασιρού (72′ Χαραλάμπους), Λοΐζου, Παπουλής (79′ Μπέζους), Ανσαριφάρντ (72′ Κακουλλής), Μπεσεντίν (79′ Ζαχαρίου).