Μπαρτσελόνα-Κάντιθ 2-0: «Καθάρισε» με δύο γκολ στο φινάλε του πρώτου μέρους

Η Μπαρτσελόνα νίκησε με σκορ 2-0 την Κάντιθ και διατήρησε το +8 από τη Ρεάλ Μαδρίτης.

Με δύο χτυπήματα στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου η Μπαρτσελόνα νίκησε τη Κάντιθ με 2-0 και διατήρησε τη διαφορά των οχτώ βαθμών από τη Ρεάλ Μαδρίτης.

Οι Καταλανοί είχαν τον πλήρη έλεγχο του αγώνα και κατάφεραν να «καθαρίσουν» το παιχνίδι μέσα σε τρία λεπτά λίγο πριν ολοκληρωθεί το πρώτο ημίχρονο.

Στο 43’ ο Σέρτζι Ρομπέρτο άνοιξε το σκορ για να κάνει το 1-0 και στο 45+1 ο Λεβαντόφσκι πέτυχε και δεύτερο γκολ. Σε αυτό το σημείο η Μπάρτσα… έσβησε το ματς και πήρε τη νίκη κόντρα στην Κάντιθ.

Το προφίλ της 22ης αγωνιστικής της La Liga:

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 17/2

Ζιρόνα – Αλμερία 6-2
(8' Καστεγιάνος, 34' Τσιγκάνκοφ, 36' Ρικέλμε, 43' Ερνάντες, 77' Μαρτίν, 79' Στουάνι - 67' Ραματζάνι, 81' Τουρέ)

ΣΑΒΒΑΤΟ 18/2

Ρεάλ Σοσιεδάδ – Θέλτα Βίγκο 1-1
(5' Ογιαρμπάθαλ - 90'+5' αυτ. Λε Μορνάντ)

Ρεάλ Μπέτις – Ρεάλ Βαγιαδολίδ 2-1
(2' Χουάνμι, , 45+4 πεν. Κανάλες - 30' Λάριν)

Μαγιόρκα – Βιγιαρεάλ 4-2
(20' Καντεβερέ, 45', 56' Ντάνι Ροντρίγκεθ, 63' Μουρίκι - 43' Μοράλες, 50' Τσουκουέζε)

Μπαρτσελόνα-Κάντιθ 2-0

43’ Ρομπέρτο, 45+1 Λεβαντόφσκι