Ζιρόνα-Αλμερία 6-2: Ακόμα… βάζουν γκολ στο Καταλανικό πάρτι

Η Ζιρόνα διέλυσε με 6-2 την Αλμερία στο ματς με το οποίο άνοιξε η αυλαία της 22ης αγωνιστικής της La Liga.

Με ένα εντυπωσιακό παιχνίδι άνοιξε η αυλαία της 22ης αγωνιστικής της La Liga. Η Ζιρόνα φιλοξένησε την Αλμερία, την οποία και διέλυσε με σκορ 6-2 σε ένα χορταστικό ματς με πολύ ωραία γκολ και καλό ρυθμό.

Στο πρώτο ημίχρονο η Αλμερία απλά παρακολουθούσε τους γηπεδούχους που έκαναν ό,τι ήθελαν στο γήπεδο. Προηγήθηκαν στο 8' με τον Καστεγιάνος και στο 34' ο Τσιγκάνκοφ έκανε το 2-0. Ο Ρικέλμε στο 43' πέτυχε το 3-0 και ο Ερνάντες στο 43' ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 4-0. Με αυτό το σκορ πήγαν στα αποδυτήρια οι δύο ομάδες.

Στην επανάληψη η Αλμερία προσπάθησαν να αντιδράσει και στο 67' έκανε το… λάθος να μειώσει σε 4-1 με τον Ραματζάνι. Η Ζιρόνα σαν να… ξύπνησε ξανά και στο 77΄με τον Μαρτίν έγινε το 5-1, ενώ στο 79' ο Στουάνι πέτυχε το 6-1. Σε αυτό το εντυπωσιακό ματς, όμως, χωρούσε και όγδοος διαφορετικός σκόρερ, αφού στο 81' ο Τουρέ μείωσε σε 6-2. Είναι και μία νίκη ουσίας για τη Ζιρόνα, αφού ξέφυγε πέντε βαθμούς από την Αλμερία και έκανε αποφασιστικό βήμα παραμονής.

Το προφίλ της 22ης αγωνιστικής:

Παρασκευή 17/2

Ζιρόνα – Αλμερία 6-2

8' Καστεγιάνος, 34' Τσιγκάνκοφ, 36' Ρικέλμε, 43' Ερνάντες, 77' Μαρτίν, 79' Στουάνι - 67' Ραματζάνι, 81' Τουρέ