Βιγιαρεάλ-Μπαρτσελόνα 0-1:Ο Πέδρο...τορπίλισε το «κίτρινο υποβρύχιο», στον...αφρό του +11 η Μπάρτσα!

Η πρωτοπόρος της La Liga Μπαρτσελόνα με γκολ του Πέδρι νίκησε 1-0 την Βιγιαρεάλ εκτός έδρας κι αύξησε (με ματς περισσότερο) τη διαφορά της από τη 2η Ρεάλ Μαδρίτης στους 11 πόντους!

Ένα γκολ του Πέδρι στο 18ο λεπτό χώρισε την, πρωτοπόρο της La Liga, Μπαρτσελόνα από τη Βιγιαρεάλ και της έδωσε τη νίκη με το μίνιμουμ σκορ στο «Μαδριγάλ».

Αποτέλεσμα που την έφερε τους Καταλανούς ακόμη πιο ...μακριά από τη 2η Ρεάλ Μαδρίτης. Στο +11.

Και ναι μεν οι «μερένγκες» έχουν ματς λιγότερο (λόγω συμμετοχής στο Παγκόσμιο Κύπελλο Συλλόγων) αλλά η ομάδα του Τσάβι δεν τους αφήνει περιθώρια να αισιοδοξούν αφού αρκούντως σοβαρή δεν παραχωρεί τίποτα στους αντιπάλους της έχοντας την καλύτερη άμυνα στα κορυφαία πρωταθλήματα της Eυρώπης (7 γκολ παθητικό).

Έτσι ακόμη και βραδιές που εκτελεστικά δεν πάει καλά όπως αυτή με το «κίτρινο υποβρύχιο» (όπου έχασε όλες τις ευκαιρίες για να «κλειδώσει» το ματς) να παίρνει σχετικά εύκολα το επιθυμητό αποτέλεσμα.

Το 0-1 διαμορφώθηκε από «ένα δύο» του σκόρερ με τον Λεβαντόφσκι (η μόνη του θετική ενέργεια στο ματς) και τα υπόλοιπα ανέλαβε ο Αραούχο καθαρίζοντας τα ...πάντα μπροστά από τον Τερ Στέγκεν.

Η μοναδική απειλή των γηπέδούχων ήταν μια κόντρα του Μοράλες στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους που δεν βρήκε εστία.

Έτσι η Μπάρτσα συνέχισε να έχει μόνο νίκες σε όλα της τα ματς στο 2023 (10 πλέον) ενώ η ομάδα του Σετιέν (που έχασε με τραυματισμό τον Κοκλέν) με τρίτη διαδοχική ήττα χάνει ...λάδια και έδαφος στο κυνήγι της Ευρώπης...