Νυρεμβέργη-Φορτούνα Ντίσελντορφ 1-1 (5-3 πεν): Λύτρωση στο 93' και πρόκριση στα πέναλτι!

Την πρόκριση στα προημιτελικά του Κυπέλλου Γερμανίας πανηγύρισε η Νυρεμβέργη η οποία αφού ισοφάρισε στο 90'+3'  σε 1-1 την Φορτούνα Ντίσελντορφ τελικά την νίκησε και με 5-3 στα πέναλτι.

Η Νυρεμβέργη φλέρταρε με τον αποκλεισμό από το Κύπελλο Γερμανίας αφού έχανε με 1-0 μέχρι το 93' από την Φορτούνα Ντίσελντορφ, όμως λυτρώθηκε στην εκπνοή και κατάφερε να προκριθεί νικώντας με 5-3 στα πέναλτι!

Η ομάδα του Ντάνιελ Τιουνέ προηγήθηκε με το γκολ του 25χρονου Νταβίντ Κοβνάκι στο 33' ύστερα από την ασίστ του Εμμάνουελ Ιγιόχα.

Οι γηπεδούχοι όμως κατάφεραν να βρουν την ισοφάριση στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων με τον Τέιλαν Ντούμαν να μετατρέπει σε γκολ την ασίστ του Νταέλι.

Έτσι οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στην ψυχοφθόρο διαδικασία των πέναλτι όπου η γηπεδούχος ομάδα αποδείχθηκε πιο εύστοχη και με 5-3 πήρε την πρόκριση στα προημιτελικά.