La Liga: Επιστροφή στις νίκες η Αθλέτικ Μπιλμπάο με χατ τρικ του Σάνσετ κόντρα στην Κάντιθ (4-1)

H Aθλέτικ Μπιλμπάο επανήλθε στα «τρίποντα» μετά από 3 αγωνιστικές επικρατώντας, 4-1, της τρίτης από το τέλος Κάντιθ κι επέστρεψε στο κυνήγι της Ευρώπης με πρωταγωνιστή τον Σάνσετ που πέτυχε χατ τρικ

Μετά από τρεις αγωνιστικές με ισάριθμες ήττες η Αθλέτικ Mπιλμπάο επέστρεψε στις επιτυχίες στο εναρκτήριο ματς του 2ου γύρου της La Liga επικρατώντας, στο «Σαν Μαμές» της (τρίτης από το τέλος) Κάντιθ με το ευρύ 4-1.

Μεγάλος πρωταγωνιστής, της ομάδας του Βαλβέρδε (που ξαναμπήκε στο κυνήγι της Eυρώπης), ο Όιχαν Σάνσετ που σκόραρε χατ τρικ.

Ο 22χρονος άνοιξε το σκορ στο 10ο λεπτό και παρότι ο Εσκαλάντε ισοφάρισε (25'), ξανάδωσε στην ομάδα του το προβάδισμα 10 λεπτά μετά κι αφού ο Γεράι έκανε στο 44' το 3-1 διαμόρφωσε το τελικό σκορ στο 75ο λεπτό.

Οι φιλοξενούμενοι, παρότι αγωνίζονταν με παίκτη παραπάνω από το 57' (αποβολή του Γιούρι) δεν κατάφεραν να δώσουν συνέχεια στη νίκη επί της Μαγιόρκα έχοντας ένα δοκάρι στο φινάλε του αγώνα