Ράγιο Βαγιεκάνο – Μπέτις 1-2: Διπλό στη Μαδρίτη οι Ανδαλουσιάνοι

Η Μπέτις κέρδισε 2-1 τη Ράγιο Βαγιεκάνο στη Μαδρίτη και βρέθηκε στην πρώτη τετράδα της La Liga. Τα αποτελέσματα της 16ης αγωνιστικής και η βαθμολογία.

Στην πρώτη τετράδα του βαθμολογικού πίνακα της Λα Λίγκα αναρριχήθηκε η Μπέτις. Οι Ανδαλουσιάνοι κέρδισαν 2-1 τη Ράγιο Βαγιεκάνο στη Μαδρίτη για την 16η αγωνιστική στο θεσμό και έφτασαν τους 28 πόντους στην κατάταξη, ήτοι έναν περισσότερο από την πέμπτη Ατλέτικο Μαδρίτης που υποδέχεται αργότερα (22.00) την Μπαρτσελόνα.

Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ μόλις στο έβδομο λεπτό με το αυτογκόλ του Μπάλιου, αλλά οι γηπεδούχοι απάντησαν στο 20’ με τον Καρμέλο να γράφει το 1-1. Στο 40’ ο Ενρίκε έδωσε εκ νέου το προβάδισμα στη Μπέτις με 1-2, ενώ στην επανάληψη παρά τις εκατέρωθεν επιθετικές προσπάθειες το σκορ παρέμεινε ανέπαφο και οι Ανδαλουσιάνοι πήραν το τρίποντο.

Το προφίλ της 16ης αγωνιστικής
ΤΗΝ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ: Έλτσε – Θέλτα 0-1, Βαλένθια – Κάντιθ 0-1
ΤΟ ΣΑΒΒΑΤΟ: Βιγιαρεάλ – Ρεάλ Μαδρίτης 2-1, Μαγιόρκα – Βαγιαδολίδ 0-0, Εσπανιόλ – Ζιρόνα 2-2