Ρεάλ Μαδρίτης - Ζιρόνα 1-1: Πρώτη απώλεια και στο -1 η Μπαρτσελόνα

Η Ζιρόνα κατάφερε να ισοφαρίσει στο φινάλε, να διαμορφώσει το τελικό 1-1 και να οδηγήσει την πρωτοπόρο Ρεάλ Μαδρίτης στην πρώτη της βαθμολογική απώλεια στη La Liga. Στο -1 από την κορυφή η Μπαρτσελόνα. Τα αποτελέσματα και η βαθμολογία

Βοήθεια από την Καταλονία για την Μπαρτσελόνα. Η Ζιρόνα άντεξε μέσα στο «Σαντιάγκο Μπερναμπέου, ισοφάρισε τη Ρεάλ Μαδρίτης προς το φινάλε και την οδήγησε στην πρώτη της βαθμολογική απώλεια στη La Liga.

Αποτέλεσμα με το οποίο οι «μπλαουγκράνα» μείωσαν στον πόντο τη διαφορά από τους «μερένγκες» και το πρωτάθλημα αποκτά μεγαλύτερο ενδιαφέρον.

Όσον αφορά το ματς, όλα έγιναν στο τελευταίο 20λεπτο της αναμέτρησης. Ο Βινίσιους στο 70' έλυσε τον... γόρδιο δεσμό αλλά ο Στουάνι στο 80' ισοφάρισε για τους φιλοξενούμενους.

Στο 90' ο Ροδρίγκο σκόραρε αλλά ύστερα από χρήση VAR, το γκολ ακυρώθηκε. Σαν να μην έφτανε αυτό, η Ρεάλ έμεινε με δέκα παίκτες στις καθυστερήσεις καθώς ο Κρος είδε τη 2η κίτρινη κάρτα.