La Liga: Ο Τζάκσον έδωσε το φιλί της ζωής στην Βιγιαρεάλ των 10 παικτών στο 94'!

Η Βιγιαρεάλ νίκησε με 2-1 την Αλμερία χάρη στο γκολ του Νικόλας Τζάκσον στο 90'+4' αν και αγωνιζόταν από το 56' με παίκτη λιγότερο. Στο 1-1 έμειναν Οσασούνα και Χιρόνα.

Η Βιγιαρεάλ αν και αγωνιζόταν για 40 λεπτά με παίκτη λιγότερο κατάφεραν να ανατρέψουν την κατάσταση και να πάρουν την νίκη με 2-1 επί της Αλμερία χάρη στο γκολ του Νικόλας Τζάκσον στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ στο 31’ με τον Γκονζάλο Μελέρο μετά την ασίστ του Ελ Μπιλάλ Τουρέ ενώ ο Αλεχάντρο Μπαένα έφερε το ματς στα ίσα στο 56’ αξιοποιώντας την ασίστ του Ντάνι Παρέχο. Ο 21χρονος μέσος όμως αποβλήθηκε με δεύτερη κάρτα αμέσως μετά το γκολ και άφησε την ομάδα του με 10 παίκτες.

Συγκεκριμένα, θέλησε να αφιερώσει το γκολ του στον αντιπρόεδρο της ομάδας που έφυγε από την ζωή μέσα στην εβδομάδα και έδειξε μια φανέλα που φορούσε κάτω από την επίσημη περνώντας την πάνω από το κεφάλι του:

Την ίδια ώρα, η Οσασούνα έχασε την ευκαιρία να ανεβεί στην 6η θέση της κατάταξης καθώς έμεινε στο 1-1 εκτός έδρας με την Χιρόνα.

Ο Κίκε Μπάρχα άνοιξε το σκορ στο 37’ από ασίστ του Τσίμι Άβιλα για τους φιλοξενούμενους ενώ ο Ντάνι Λόπεζ «απάντησε» στο 45’+2’ ύστερα από την ασίστ του Γιάνγκελ Ερέρα.

Το προφίλ της 11ης αγωνιστικής:

ΣΑΒΒΑΤΟ 22/10

Ράγιο Βαγιεκάνο - Κάντιθ 5-1
(44' Παλαθόν, 45' Άλβαρο Γκαρσία, 63' Λεζούν, 79' Καμέγιο, 89' Λεζούν- Μπαλίου 82')

Ρεάλ Βαγιαδολίδ- Ρεάλ Σοσιεδάδ 1-0
(16' Λεόν)

Βαλένθια - Μαγιόρκα 1-2
(52' πεν. Καβάνι - 66' πεν. Μουρίκι, 83' Κανγκ-Ιν)

Ρεάλ Μαδρίτης - Σεβίλλη 3-1
(5' Μόντριτς, 79' Βάθκεθ, 81' Βαλβέρδε - 54' Λαμέλα)

ΣΗΜΕΡΑ

Εσπανιόλ - Έλτσε 2-2
(24' Πουάδο, 66' Μπρέιθγουεϊτ - 11' Πέρε Μίγια, 82' Βερντού)

Ρεάλ Μπέτις - Ατλέτικο Μαδρίτης 1-2
(84' Φεκίρ - 54', 71' Γκριεζμάν)

Χιρόνα – Οσασούνα 1-1

45’ +2’ Λόπεζ – 37’ Μπάρχα

Βιγιαρεάλ – Αλμερία 2-1

56’ Μπαένα 90' +4' Τζάκσον– 31’ Μελέρο

22.00: Μπαρτσελόνα – Αθλέτικ Μπιλμπάο