Άρσεναλ – Λίβερπουλ 3-2: «Κανονιέρηδες» στην κορυφή, στο -14 οι «κόκκινοι»

Η Άρσεναλ ύστερα από ένα εντυπωσιακό παιχνίδι στο Λονδίνο, επικράτησε 3-2 της Λίβερπουλ και επέστρεψε στην κορυφή. Στο -14 η ομάδα του Κλοπ που την άλλη αγωνιστική υποδέχεται τη Σίτι!

Η Άρσεναλ έπιασε στον…ύπνο τη Λίβερπουλ και με το πιο γρήγορο τέρμα στην ιστορία των αναμετρήσεων, πήρε το προβάδισμα με τον Μαρτινέλι (1-0) στα 57 δευτερόλεπτα! Το ματς ήταν ανοιχτό με τις δυο ομάδες να παίζουν επιθετικά και την Άρσεναλ να είναι κίνδυνος θάνατος στην κόντρα.

Ο Όλιβερ αρνήθηκε πέναλτι στη Λίβερπουλ σε καθαρό χέρι του Γκάμπριελ μέσα στην περιοχή στο 1-0, αλλά ο Νούνιες μετά την ασίστ του Λουίς Ντίας (έγινε αναγκαστική αλλαγή λίγο αργότερα και πέρασε στη θέση του ο Φιρμίνο) στο 34’.

Η Άρσεναλ όμως πήγε προηγούμενη στα αποδυτήρια αφού στην τελευταία φάση του αγώνα, η Λίβερπουλ έχασε την μπάλα, οι γηπεδούχοι έφυγαν στην κόντρα, κανένας δεν έκανε φάουλ από την ομάδα του Κλοπ και ο Σακά έγραψε το 2-1 στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων.

Με το γκολ αυτό η Άρσεναλ βγήκε με άλλη ψυχολογία στον αγώνα. Ο Μαρτινέλι πήρε και πάλι προσπάθειες αλλά αυτή τη φορά ο Κλοπ είχε τον Γκόμες δεξιά (πήρε τη θέση του Αλεξάντερ Άρνολντ) και έτσι κάπως τον περιόρισε. Η Λίβερπουλ θα λέγαμε κόντρα στη ροή της αναμέτρησης ισοφάρισε με τον Φιρμίνο μετά την ασίστ του Ζότα (2-2) αλλά αντί να…ξυπνήσουν οι «κόκκινοι» και να πάρουν ψυχολογία, η Άρσεναλ ήταν εκείνη που είχε περισσότερες δυνάμεις και έμοιαζε ικανή να φτάσει στο 3-2.

Τελικά αυτό ήρθε με πέναλτι του Σακό στο 76ο λεπτό. Ένα πέναλτι που κέρδισε ο Ζεσούς από τον Τιάγκο. Μετά το 3-2 η Λίβερπουλ όσο κι αν προσπάθησε δεν μπόρεσε ούτε καν να απειλήσει και έτσι η Άρσεναλ πήρε τη νίκη που τη φέρνει ξανά στην κορυφή. Αντίθετα οι «κόκκινοι» του Κλοπ είναι πλέον στο – 14.