Premier League: Τσέλσι και Τότεναμ πήραν τα ντέρμπι στο Λονδίνο, ήττα (2-3) για τη Νότιγχαμ από 2-0

Η Τσέλσι κέρδισε 2-1 στο «θρίλερ» τη Γουέστ Χαμ, ενώ η Τότεναμ επιβλήθηκε με το ίδιο σκορ (2-1) της Φούλαμ στα λονδρέζικα ντέρμπι. Η Νότιγχαμ Φόρεστ από 2-0 ηττήθηκε 2-3 από τη Μπόρνμουθ. Γκολ ο Ποντένσε στη Γουλβς (1-0 τη Σαουθάμπτον). Τα αποτελέσματα της 6ης αγωνιστικής και η βαθμολογία.

Στον δρόμο των επιτυχιών στην Premier League επέστρεψε η Τσέλσι και πανηγύρισε το τρίτο της τρίποντο στο φετινό πρωτάθλημα. Οι «μπλε» άφησαν πίσω τους την ήττα (2-1) από τη Σαουθάμπτον και κέρδισαν 2-1 τη Γουέστ Χαμ στο λονδρέζικο ντέρμπι, το οποίο εξελίχθηκε σε «θρίλερ» στο «Στάμφορντ Μπριτζ».

Οι «μπλε» αν και βρέθηκαν να χάνουν από τα «σφυριά» στο 62’ με το γκολ του Αντόνιο, πέτυχαν την ανατροπή με τα τέρματα των Τσίλγουελ (76’) και Χάβερτς (88’). Στις καθυστερήσεις η Γουέστ Χαμ κατάφερε να βρει δίχτυα, αλλά το γκολ ακυρώθηκε για επιθετικό φάουλ και οι γηπεδούχοι πήραν τελικά τους τρεις βαθμούς.

Στο άλλο σημερινό ντέρμπι της αγγλική πρωτεύουσας, η Τότεναμ «λύγισε» στην έδρα της τη Φούλαμ του Μάρκο Σίλβα με 2-1. Για τα «σπιρούνια» βρήκαν δίχτυα οι Χόιμπεργκ (40’) και Κέιν (75’), ενώ για τους «κότατζερς» μείωσε ο Μίτροβιτς (83’).

Στο μεταξύ, η Νότιγχαμ Φόρεστ γνώρισε την τέταρτη ήττα της στην κατηγορία. Αν και προηγήθηκε 2-0 της Μπόρνμουθ στο «Σίτι Γκράουντ», είδε την αντίπαλό της και πετυχαίνει τη μεγάλη ανατροπή στην επανάληψη και να παίρνει τη νίκη με 2-3.

Παράλληλα, Νιουκάστλ και Κρίσταλ Πάλας έμειναν στο 0-0 και μοιράστηκαν τον πόντο, ενώ η Μπρέντφορντ διέλυσε τη Λιντς με το εμφατικό 5-2.

Τέλος, η Γουλβς πανηγύρισε την παρθενική της νίκη στο φετινό πρωτάθλημα, επικρατώντας 1-0 της Σαουθάμπτον στο «Μολινό». Το «χρυσό» γκολ των «λύκων» πέτυχε στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου ο Ποντένσε.