Premier League: Με ανατροπή και… Χάαλαντ η Σίτι, ξέσπασε με 9-0 η Λίβερπουλ!

Η Σίτι (με χατ-τρικ του Χάαλαντ) κέρδισε με ανατροπή 4-2 την Κρίσταλ Πάλας, που είχε προηγηθεί 0-2 στο Μάντσεστερ, ενώ η Λίβερπουλ διέλυσε με το εμφατικό 9-0 την Μπόρνμουθ και πανηγύρισε το πρώτο της τρίποντο στην φετινή Premier League. Δύο ασίστ ο Τσιμίκας στους «κόκκινους». Τα αποτελέσματα της 4ης αγωνιστικής και η βαθμολογία.

Από την… Κόλαση στον Παράδεισο βρέθηκε η Μάντσεστερ Σίτι στον αγώνα κόντρα στην Κρίσταλ Πάλας στο «Ετιχάντ» για την 4η αγωνιστική της Premier League. Οι «πολίτες» αν και βρέθηκαν να χάνουν 0-2 από τους «αετούς», πέτυχαν στην επανάληψη τη μεγάλη ανατροπή και κέρδισαν 4-2 τους λονδρέζους. Οι πρωταθλητές, που πέρσι στο ίδιο γήπεδο είχαν χάσει 2-0 από την Πάλας, είδαν τον… εφιάλτη να επιστρέφει στο πρώτο ημίχρονο.

Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ στο 4’ με αυτογκόλ του Στόουνς και στο 21’ διπλασίασαν τα τέρματά τους με κεφαλιά του Άντερσεν, «παγώνοντας» το γήπεδο. Στο δεύτερο ημίχρονο όμως, ο Μπερνάρντο Σίλβα μείωσε αρχικά σε 1-2 (53’) και στη συνέχεια ανέλαβε δράση ο Χάαλαντ που πέτυχε χατ-τρικ (62’, 70’ και 81’) και έκανε τη μεγάλη ανατροπή.

Στο μεταξύ, τα χαμόγελα επέστρεψαν στη Λίβερπουλ. Οι «κόκκινοι» έβαλαν τέλος στα αρνητικά τους αποτελέσματα στην Premier League και μετά από δύο ισοπαλίες και μία ήττα στα προηγούμενα παιχνίδια τους, πανηγύρισαν με εμφατικό τρόπο την παρθενική τους νίκη στην κατηγορία.

Η ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ, με τον Κώστα Τσιμίκα στην αποστολής της, διέλυσε… 9-0 (!) την Μπόρνμουθ στο «Άνφιλντ» και αναπτέρωσε το ηθικό της ενόψει της συνέχειας. Μία νίκη που ήταν μάλιστα και η μεγαλύτερη για το σύλλογο σε επίπεδο Premier League!

Από το πρώτο κιόλας μισάωρο οι γηπεδούχοι ήταν μπροστά στο σκορ με 4-0, ενώ μεγάλος πρωταγωνιστής ήταν ο Ρομπέρτο Φιρμίνο που πέτυχε δύο γκολ και μοίρασε τρεις ασίστ.

Δίχτυα βρήκε και ο Έλιοτ κι άνοιξε έτσι λογαριασμό στην κατηγορία, ενώ το 8-0 από τον Καρβάλιο στο 81’ και το 9-0 του Ντίας στο 86’ ήρθαν από ασίστ του Τσιμίκα!

Πέραν αυτών, στον δρόμο των επιτυχιών επέστρεψε και η Τσέλσι. Οι «μπλε» γύρισαν «σελίδα» μετά την ήττα τους από τη Λιντς και επικράτησαν 2-1 της Λέστερ στο Λονδίνο. Οι γηπεδούχοι έμειναν με δέκα παίκτες στο 28’ λόγω αποβολής του Γκάλαχερ, αλλά παρά το αριθμητικό μειονέκτημα προηγήθηκαν 2-0 με τα τέρματα του Στέρλινγκ (47’ και 63’). Οι «αλεπούδες» μείωσαν απλά με τον Μπαρνς (66’).

Στα υπόλοιπα ματς, η Έβερτον αναδείχτηκε ισόπαλη 1-1 με την Μπρέντφορντ, ενώ η Μπράιτον επιβλήθηκε 1-0 της Λιντς.