Τσέλσι - Τότεναμ 2-2: «ΜαΧαιριά» Κέιν στο 96’, σε αγώνα... ροντέο

Ο Χάρι Κέιν με κεφαλιά στο 96ο λεπτό χάρισε στην Τότεναμ τον βαθμό (2-2) στο ντέρμπι του Λονδίνου με αντίπαλο την Τσέλσι. Ένταση και στο φινάλε με Τούχελ, Κόντε.

Η Τσέλσι ήταν καλύτερη αλλά η Τότεναμ κατάφερε δυο φορές να επιστρέψει και να πάρει τον βαθμό (2-2).

Ο Κουλιμπαλί με σουτ βολέ στο πρώτο ημίχρονο άνοιξε το σκορ για την Τσέλσι, μετά το κόρνερ του Κουκουρέγια στο 20ο λεπτό.

Στο 68’ η Τότεναμ που δεν είχε απειλήσει ιδιαίτερα, ισοφάρισε με ένα σουτ του Χόιμπιεργκ αλλά όλοι μετά το 1-1 ασχολήθηκαν με τους Αντόνιο Κόντε και Τόμας Τούχελ, οι οποίοι πρωταγωνίστησαν σε μια σπάνια αψιμαχία μπροστά από τον τέταρτο διαιτητή.

Ο Ιταλός τεχνικός των Σπερς το πανηγύρισε έξαλλα και επιδεικτικά προς τον Γερμανό συνάδελφό του, ο οποίος έσπευσε να παραπονεθεί στον τέταρτο και η κατάσταση ξέφυγε.

Η Τσέλσι πήρε ξανά προβάδισμα με το γκολ του Ρις Τζέιμς στο 77’ με τον Τούχελ να κάνει φοβερό σπριντ για να πανηγυρίσει περνώντας μπροστά από τον Κόντε! Στο έκτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Κέιν με κεφαλιά έκανε το 2-2 (!) ενώ στο τέλος της αναμέτρησης, τη στιγμή της χειραψίας Τούχελ-Κόντε είχαμε νέο...γύρο επεισοδίων.