Σπουδαίο διπλό για την Νάπολι στο Ολίμπικο

Η Νάπολι με βασικό τον Ορέστη Καρνέζη επιβλήθηκε της Λάτσιο με 2-1 στο Ολίμπικο.

Με το δεξί ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της η Νάπολι για την φετινή χρονιά. Στο πρώτο ματς του Κάρλο Αντσελότι, οι «Ναπολιτάνοι» πήραν την νίκη έχοντας βασικό τον Ορέστη Καρνέζη.

Οι δύο ομάδες ήταν νευρικές στα πρώτα λεπτά του αγώνα με την Λάτσιο να ανοίγει το σκορ στο 25'. Ο Τσίρο Ιμόμπιλε άδειασε τρεις αμυντικούς με τακουνάκι και νίκησε τον Έλληνα τερματοφύλακα για το 1-0.

Οι παίκτες της Νάπολι κέρδισαν μέτρα στο γήπεδο και ισοφάρισε στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου με τον Μίλικ έπειτα από όμορφο γύρισμα του Ινσίνιε.

Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που είχαν την κατοχή και με όμορφο πλασέ του Ινσίνιε έκανε την ανατροπή πανηγυρίζοντας την πρώτη νίκη στην φετινή Serie A.

ΛΑΤΣΙΟ (3-5-2): Στρακόσα, Φελίπε (46' Μπάστος), Ατσέρμπι, Ράντου, Μάρουσιτς, Παρόλο (88' Κατάλντι), Μπάντελ (68' Κορέα), Μιλίνκοβιτς Σάβιτς, Κάσερες, Ιμόμπιλε, Αλμπέρτο

ΝΑΠΟΛΙ (4-3-3): Καρνέζης, Ίσαϊ, Αλμπιόλ, Κουλιμπαλί, Ρούι, Αλάν, Χάμσικ (70' Ντιαβαρά), Ζιελίνσκι (85' Ρογκ), Καγεχόν, Μίλικ, Ινσίνιε (76' Μέρτενς)

Τα αποτελέσματα της 1ης αγωνιστικής

Σάββατο 18 Αυγούστου

Κιέβο - Γιουβέντους 2-3 (38' Στεπίνσκι, 56' πέν. Τζιακερίνι / 3' Κεντίρα, 75' αυτ. Μπάνι, 90+3' Μπερναρντέσκι)

Λάτσιο - Νάπολι 1-2 (25' Ιμόμπιλε / 45+2' Μίλικ, 59' Ινσίνιε)