Bundesliga: Κουνάει «σεντόνι» η Λεβερκούζεν, «στραπάτσο» για τη Λειψία

Η Λεβερκούζεν κέρδισε 2-0 την Άιντραχτ Φρανκφούρτης στην «Μπάι Αρίνα» και ξέφυγε στην τρίτη θέση της Bundesliga που οδηγεί στο Champions League. Έχασε έδαφος για το «σεντόνι» η Λειψία, που έχασε 3-1 από την Γκλάντμπαχ. Τα αποτελέσματα της 32ης αγωνιστικής και η βαθμολογία.

Σπουδαία εντός έδρας νίκη επί της Άιντραχτ Φρανκφούρτης πανηγύρισε η Λεβερκούζεν, που την φέρνει ακόμα πιο κοντά στην εξασφάλιση μιας θέσης στην πρώτη τετράδα της Bundesliga που οδηγεί στο Champions League της επόμενης περιόδου.

Οι «ασπιρίνες» κέρδισαν 2-0 τους «αετούς» στην «Μπάι Αρίνα» για την 32η αγωνιστική και απομακρύνθηκαν από τους διώκτες τους στην τρίτη προνομιούχα θέση της κατάταξης. Τα γκολ της συνάντησης πέτυχαν για τους γηπεδούχους οι Παυλίνιο (19’) και Σικ (51’).

Αντίθετα, η Λειψία δεν τα κατάφερε στην έδρα της Γκλάντμπαχ και έχασε πολύτιμο έδαφος στη μάχη για το «σεντόνι». Οι «κόκκινοι ταύροι» ηττήθηκαν 3-1 από την αντίπαλό τους και έμειναν πέμπτοι στην κατάταξη και στο -1 από την τέταρτη Φράιμπουργκ, δύο αγωνιστικές πριν το φινάλε.

Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 17’ με τον Εμπολό και η Λειψία «απάντησε» στο 36’ με τον Ενκουκού (1-1), αλλά στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου ο Χόφμαν έκανε το 2-1. Στο 64’ η Γκλάντμπαχ έμεινε με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Ελβέντι, ωστόσο στο 77’ έφτασε και σε τρίτο γκολ με το δεύτερο προσωπικό του Χόφμαν (3-1).