Ράγιο Βαγιεκάνο - Ρεάλ Σοσιεδάδ 1-1: «Μπλόκο» στο Βαγιέκας

Η Ρεάλ Σοσιεδάδ υποχρεώθηκε σε ισοπαλία (1-1) στη Μαδρίτη κόντρα στη βαθμολογικά αδιάφορη, γηπεδούχο, Ράγιο Βαγιεκάνο και έμεινε πίσω στην κούρσα για την συμμετοχή στο Champions League. Τα αποτελέσματα, οι σκόρερς και η βαθμολογία της La Liga.

Από τις περιπτώσεις που το κίνητρο δεν είναι αρκετό για να δώσει την νίκη σε μια ομάδα που χρειάζεται πόντους κόντρα σε βαθμολογικά αδιάφορο αντίπαλο ήταν η αναμέτρηση στο Βαγιέκας. Στο προάστιο της Μαδρίτης, η Ρεάλ Σοσιεδάδ προηγήθηκε στο σκορ στο πρώτο ημίχρονο, φάνηκε να ελέγχει το ματς, αλλά η γηπεδούχος Ράγιο Βαγιεκάνο δεν είχε διάθεση για δώρα και την υποχρεώσει σε ισοπαλία (1-1).

Οι γηπεδούχοι ανέβασαν ρυθμό στην επανάληψη, η Ρεάλ προτίμησε να οπισθοχωρήσει και να δώσει χώρο, διαφυλάττοντας τα μετόπισθεν και το πλήρωσαν με το γκολ της ισοφάρισης από τον πολύπειρο Ραδαμέλ Φαλκάο. Δυσκολεύει πολύ πλέον για τους Βάσκους το όνειρο συμμετοχής στο Champeions League της επόμενης περιόδου, ενώ η Ράγιο συνεχίζει την δική της πορεία δίχως άγχος στα μισά της κατάταξης.