Λάτσιο - Μίλαν 1-2: Ανατροπή τίτλου στο «Ολίμπικο»

Με σούπερ ανατροπή, η Μίλαν επικράτησε 2-1 της Λάτσιο στο «Ολίμπικο» και ανέβηκε μόνη πρώτη στην κορυφή της Serie A. Τα αποτελέσματα και η βαθμολογία.

Μίλαν για Σκουντέτο! Οι «ροσονέρι» επικράτησαν με ανατροπή της Λάτσιο στο «Ολίμπικο» στο τελευταίο ματς του Κυριακάτικου (24/4) προγράμματος και κατάφεραν να σκαρφαλώσουν στην κορυφή της βαθμολογίας, όντες στο +2 από τη συμπολίτισσα Ίντερ.

Από την άλλη, οι Ρωμαίοι έχασαν σπουδαία ευκαιρία να πάρουν το τρίποντο και να εδραιωθούν στις θέσεις που δίνουν ευρωπαϊκό εισιτήριο.

Όσον αφορά το ματς, οι γηπεδούχοι μπήκαν με το μαχαίρι στα... δόντια και με τον Ιμόμπιλε στο 4ο λεπτό άνοιξαν το σκορ. Η Μίλαν αντέδρασε και κατάφερε να φέρει το ματς στα ίσα με τον άνθρωπο που βρίσκει δίχτυα τις πιο κρίσιμες στιγμές.

Ο Ζιρού έκανε στο 50' το 1-1 και ο Τονάλι στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων «πάγωσε» την πρωτεύουσα δίνοντας - ίσως - την πιο σημαντική νίκη της σεζόν ως τώρα στην ομάδα του Μιλάνου.

Το προφίλ της 34ης αγωνιστικής:

Μ. ΣΑΒΒΑΤΟ 23/4

Τορίνο – Σπέτσια 2-1 (4' πέν., 69' Λούκιτς - 90'+7' πέν. Μανάι)

Βενέτσια – Αταλάντα 1-3 (80' Κρνιγκόι - 44' Πάσαλιτς, 47' Ζαπάτα, 63' Μουριέλ)

Ίντερ – Ρόμα 3-1 (30' Ντάμφρις, 40' Μπρόζοβιτς, 52' Λαουτάρο Μαρτίνες - 85' Μικταριάν)

Βερόνα – Σαμπντόρια 1-1 (78’ Καπράρι - 44’ Καπούτο)