Premier League: Βγήκε από τον... λάκκο η Μπέρνλι, στο φινάλε η Τσέλσι την Γουέστ Χαμ

Με τέρμα του Βύντρα η Μπέρνλι επικράτησε 1-0 της Γουλβς στο «Τερφ Μουρ» και σκαρφάλωσε πάνω από τη ζώνη του υποβιβασμού. Ισόπαλες χωρίς σκορ αναδείχθηκαν Τσέλσι και Γουέστ Χαμ στο «Στάμφορντ Μπριτζ», ενώ Μπράιτον και Σαουθάμπτον ύστερα από ένα χορταστικό ματς (2-2) μοιράστηκαν βαθμούς. Τα αποτελέσματα και η βαθμολογία

Πλώρη προς την παραμονή έχει βάλει η Μπέρνλι. Η ομάδα που τα τελευταία χρόνια καταφέρνει και αποφεύγει την Champioship στο φινάλε, απέδειξε ξανά πως έχει μεγάλη «ψυχή», καθώς λύγισε 1-0 τη Γουλβς στο «Τερφ Μουρ» και σκαρφάλωσε πάνω από την επικίνδυνη ζώνη.

Σκόρερ για τους νικητές ο Βίντρα στο 62ο λεπτό. Δεύτερη διαδοχική ήττα για τους «Λύκους» που βλέπουν τα ευρωπαϊκά εισιτήρια να κάνουν... φτερά.

Στο Λονδίνο και συγκεκριμένα στο «Στάμφορντ Μπριτζ» η Τσέλσι υποδέχθηκε τη Γουέστ Χαμ και κατάφερε στο φινάλε να πάρει το πολυπόθητο τρίπονο (1-0). Οι «μπλε» κέρδισαν πέναλτι και την αποβολή του Ντάουσον στο 86' αλλά ο Ζορζίνιο αστόχησε από τα έντεκα βήματα.

Τελικά τη λύση έδωσε ο Πούλισικ στο 90ο λεπτό, έχοντας περάσει ως αλλαγή στο ματς. Στο +5 από την Άρσεναλ η Τσέλσι και μάλιστα με παιχνίδι λιγότερο. Την ευκαιρία να πιάσουν πεντάδα έχασαν τα «Σφυριά».

Τέλος, στο Μπράιτον η ομώνυμη ομάδα αναδείχθηκε ισόπαλη 2-2 με την Σαουθάμπτον σε ματς που τα είχε όλα αλλά όχι νικητή.