Οσασούνα – Ρεάλ Μαδρίτης 1-3: Ακόμα πιο κοντά στον τίτλο οι «μερένγκες»

Η Ρεάλ Μαδρίτης κέρδισε 3-1 την Οσασούνα στην Παμπλόνα για την 33η αγωνιστική της La Liga, που την έφερε ακόμα πιο κοντά στην κατάκτηση του φετινού τίτλου και μαθηματικά.

Ολοένα και πιο κοντά στην κατάκτηση του 35ου πρωταθλήματος της ιστορίας της και πρώτου μετά το 2020 βρίσκεται η Ρεάλ Μαδρίτης.

Οι «μερένγκες» κέρδισαν 3-1 την Οσασούνα στην Παμπλόνα για την 33η αγωνιστική της La Liga και απομακρύνθηκαν ακόμα περισσότερο από τους διώκτες τους στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.

Η ομάδα του Κάρλο Αντσελότι άνοιξε το σκορ στο 12’ με το τέρμα που σημείωσε ο Αλάμπα, αλλά οι γηπεδούχοι απάντησαν μόλις δύο λεπτά αργότερα (14’) με τον Μπούντιμιρ να γράφει το 1-1. Τελικά, στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου οι φιλοξενούμενοι ξαναπήραν το προβάδισμα με γκολ του Ασένσιο κι έφτασαν στο 1-2.

Στην επανάληψη η Ρεάλ είχε ευκαιρίες για να πετύχει περισσότερα γκολ, κυρίως με τον Καρίμ Μπενζεμά (σ. έχασε πέναλτι στο 52' και το 59'),ώσπου στο 96' ήρθε τελικά και το 1-3 με τον Λούκας Βάσκεθ που... σφράγισε το τρίποντο.