Η Γιουνάιτεντ πήρε το πρώτο «τρίποντο» της σεζόν στην Premier League (vid)

Οι παίκτες του Ζοζέ Μουρίνιο κέρδισαν 2-1 τη Λέστερ στην έδρα τους και μπήκαν με το δεξί στο νέο πρωτάθλημα της Premier League.

Η πρεμιέρα της φετινής Premier League έγινε στο «Ολντ Τράφορντ», εκεί που η γηπεδούχος Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ επιβλήθηκε της Λέστερ με 2-1.

Οι «κόκκινοι διάβολοι» μπήκαν στο γήπεδο θέλοντας να κάνουν «ποδαρικό» στο πρωτάθλημα με νίκη και τα κατάφεραν απέναντι σε μια ομάδα που στις καθυστερήσεις την καρδιοχτύπησε με το γκολ του Βάρντι, όμως στη συνέχεια δεν μπόρεσε να ισοφαρίσει.

Η Γιουνάιτεντ άνοιξε το σκορ μόλις στο 3ο λεπτό χάρη στο γκολ του Πογκμπά με εκτέλεση πέναλτι, ενώ το 2-0 είχε κάνει ο Σόου στο 83'. Παρά τη νίκη της η ομάδα του Μάντσεστερ δεν ήταν καλύτερη της Λέστερ που αν και δεν είχε αυτή την κατοχή, φαινόταν πιο απειλητική στις επιθέσεις της.