Μαγιόρκα-Αλαβές 2-1: Μένει και την ρίχνει!

Η Μαγιόρκα επικράτησε με 2-1 της Αλαβές, έκανε βήμα παραμονής στην La Liga και άφησε στον «πάτο» της βαθμολογίας την αντίπαλό της.

Πολύ αποτελεσματική η Μαγιόρκα κατάφερε να νικήσει την Ντεπορτίβο Αλαβές με 2-1 και να κάνει πολύ σημαντικό βήμα παραμονής στη La liga πέντε αγωνιστικές πριν από το φινάλε, αφήνοντας την αντίπαλό της στην τελευταία θέση της βαθμολογίας.

Η Αλαβές ήταν ανώτερη στο πρώτο ημίχρονο, αλλά δέχτηκε τα δύο γκολ από την Μαγιόρκα που είχε λιγοστές επιθέσεις αλλά ήταν άκρως αποτελεσματική. Στο 8' ακυρώθηκε γκολ των φιλοξενούμενων μέσω VAR καθώς ο Λεζέν χρησιμοποίησε το χέρι του προτού σκοράρει. Και στο 11' ο Αμπντόν με ένα περίεργο σουτ έπειτα από γέμισμα του Μαφέο έγραψε το 1-0. Για πέναλτι σε τράβηγμα στον Εσκαλάντε διαμαρτυρήθηκε η Αλαβές που είχε τις ευκαιρίες, αλλά η Μαγιόρκα στο φινάλε του ημιχρόνου (45'+4') βρήκε το δεύτερο γκολ με δυνατό σουτ του Μουρίκι.

Στην επανάληψη η Αλαβές προσπάθησε να μειώσει γρήγορα, αλλά ο Ρίκο ήταν σε ετοιμότητα στις προσπάθειες του Χοσελού. Η Μαγιόρκα έψαξε το τρίτο γκολ στις αντεπιθέσεις, όμως οι φιλοξενούμενοι ξαναμπήκαν στο ματς από αυτογκόλ του Ραΐγιο (μετά από σέντρα του Χοσελού) στο 73' διεκδικώντας την ισοφάριση. Παρά τις προσπάθειές της, όμως, δεν τα κατάφερε. Κι ενώ στο 96' ζήτησε κι άλλο πέναλτι!

Ο διαιτητής Θέσαρ Σότο έδειξε κίτρινη στους Μπαμπά, Γκαρσία, Εσκαλάντε, Μέντες, Λουμ, Μουρίκι, Αγκιρεγκαμπίρια, Λαγκουάρδια

Μαγιόρκα (Χαβιέρ Αγκίρε): Ρίκο, Μαφέο, Ραΐγιο, Βαλιέντ, Ολιβάν (68' Λι), Κούμπο (83΄Σάντσες), Σεβίγια (82' Νίνιο), Μπαμπά (54' Μπατάλια), Ροντρίγκες, Αμπντόν (68' Γκονζάλες), Μουρίκι

Αλαβές (Χούλιο Βελάσκεθ): Πατσέκο, Ναβάρο (90' Γκουιντέτι), Λαγκουάρδια, Λεζέν, Ντουάρτε (90' Αγκιρεγκαμπίρια), Εσκαλάντε (60' Πελίστρι), Λουμ (73' Πίνα), Μέντες (60' Ντε Λα Φουέντε), Γκαρσία, Ριόχα, Χοσελού