Ίντερ – Φιορεντίνα 1-1: Νέο «στραπάτσο» για τους «νερατζούρι»

Η Ίντερ έμεινε μακριά από τη νίκη για δεύτερο σερί ματς στη Serie A και με το 1-1 κόντρα στη Φιορεντίνα στο «Μεάτσα» έχασε έδαφος στη μάχη του τίτλου.

Μάταια ήλπιζε η Ίντερ να επιστρέψει στις επιτυχίες στη Serie A, στη μάχη που δίνει για την διατήρηση των «σκήπτρων» της στον θεσμό.

Οι «νερατζούρι» μετά την ισοπαλία με την Τορίνο (1-1) έμειναν στο 1-1 και με αντίπαλο τη Φιορεντίνα στο «Τζιουζέπε Μεάτσα» για την 30η αγωνιστική και έχασαν έδαφος στην κατηγορία.

Με το αποτέλεσμα αυτό, οι πρωταθλητές έμειναν πλέον -3 από την πρωτοπόρο Μίλαν σε ισάριθμα παιχνίδια, ενώ σημειώνεται ότι την επόμενη αγωνιστική φιλοξενούνται από τη Γιουβέντους στο Τορίνο.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, έπειτα από ένα «λευκό» πρώτο 45λεπτο, η Φιορεντίνα άνοιξε το σκορ στο 50’ με τον Τορέιρα και μόλις πέντε λεπτά αργότερα (55’) ήρθε η απάντηση της Ίντερ με τον Ντάμφρις.

Στα εναπομείναντα λεπτά της συνάντησης όμως, παρά τις εκατέρωθεν επιθετικές προσπάθειες, το σκορ παρέμεινε ανέπαφο και οι δύο ομάδες μοιράστηκαν τον πόντο.