Νάπολι - Ουντινέζε 2-1: Το γύρισε ο Οσιμέν και την έστειλε κορυφή

Με μπροστάρη τον Βίκτορ Οσιμέν, η Νάπολι επικράτησε - με ανατροπή - 2-1 της Ουντινέζε στο «Ντιέγκο Μαραντόνα» και ανέβηκε - προσωρινά - στην κορυφή της Serie A. Τα αποτελέσματα και η βαθμολογία

Ανατροπή κορυφής για τη Νάπολι! Οι «παρτενοπέι» αν και βρέθηκαν να χάνουν στο ημίχρονο (0-1) επικράτησαν 2-1 της Ουντινέζε στο «Ντιέγκο Μαραντόνα» και σκαρφάλωσαν - προσωρινά - στην 1η θέση της Serie Α.

Πρωταγωνιστής για τους Ναπολιτάνους ο Βίκτορ Οσιμέν που σκόραρε δις και υπέγραψε το τρίποντο για την ομάδα του. Μάλιστα, ο Νιγηριανός στράικερ πέτυχε και τρίτο τέρμα αλλά ύστερα από χρήση VAR ακυρώθηκε. Στους 62β. το συγκρότημα του Σπαλέτι που περιμένει να δει τι θα κάνουν αργότερα Μίλαν και Ίντερ.

Οι «Φριουλιάνοι» είχαν προηγηθεί στο 22ο λεπτό με τον Ντεουλοφέου, ενώ έμειναν στο 83' με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Μάρι με απευθείας κόκκινη κάρτα. Αυτή ήταν η πρώτη τους ήττα μετά από ένα σερί τεσσάρων αγώνων.