Γουλβς - Λιντς 2-3: Επική ανατροπή και άλμα παραμονής τα «Παγώνια»!

Παρότι έχανε με 2-0 ως το 63', η Λιντς έκανε την ολική ανατροπή και επικράτησε 3-2 της Γουλβς στο «Μολινό». Τρίποντο «χρυσάφι» για τα «παγώνια» που αύξησαν στο +7 τη διαφορά από τη ζώνη του υποβιβασμού. Με δέκα λόγω αποβολής του Χιμένες από το 53' έπαιζαν οι «Λύκοι».  Τα αποτελέσματα και η βαθμολογία

Αυτά μόνο στην Premier League! Η Λιντς έχανε με 2-0 ως το 63' αλλά εκμεταλλεύτηκε τον παίκτη παραπάνω, γύρισε τούμπα το ματς και επικράτησε 3-2 της Γουλβς στο «Μολινό», αναμέτρηση που άνοιξε την αυλαία της 30ής αγωνιστικής.

Τρίποντο (δεύτερο διαδοχικό μετά από εκείνο κόντρα στη Νόριτς) το οποίο δίνει στα «Παγώνια» βαθιά βαθμολογική ανάσα και τα φέρνει στο +7 από τη ζώνη του υποβιβασμού. Από την άλλη, οι «Λύκοι» που έπαιζαν με δέκα από το 53' λόγω αποβολής του Χιμένες, έχασαν την ευκαιρία να πλησιάσουν σε απόσταση αναπνοής τις θέσεις που οδηγούν στην Ευρώπη.

Στο αγωνιστικό σκέλος, οι γηπεδούχοι μπήκαν καλύτερα και κατάφεραν στο 28' να προηγηθούν με τον Γιονί. Μάλιστα, στις καθυστερήσεις του α' μέρους, η Γουλβς έκανε το 2-0 με γκολ του Τρινκάο ύστερα από ασίστ του Ποντένσε.

Όλα άλλαξαν όταν ο Χιμένες αντίκρισε τη 2η κίτρινη κάρτα του διαιτητή. Η Λιντς πήρε τη μπάλα στα πόδια της και σε διάστημα τριών λεπτών ισοφάρισε. Αρχικά μείωσε με τον Χάρισον (63') και στη συνέχεια με τον Ροντρίγκο (66') μπήκε στο κόλπο της νίκης. Την επική ανατροπή υπέγραψε στο 1ο λεπτό των καθυστερήσεων ο Έιλινγκ.