Νότιγχαμ – Χάντερσφιλντ 2-1: Στους «8» του κυπέλλου οι «κόκκινοι», όπου θα υποδεχθούν την Λίβερπουλ

Μέσα σε οκτώ λεπτά η Νότιγχαμ ανέτρεψε το σκορ κόντρα στην Χάντερσφιλντ (2-1) και θα αντιμετωπίσει την Λίβερπουλ στους «8» του κυπέλλου Αγγλίας

Οκτώ λεπτά χρειάστηκε σε νοκ άουτ ματς για τους «16» του κυπέλλου Αγγλίας η Νότιγχαμ, προκειμένου να φέρει τα πάνω-κάτω κόντρα στην Χάντερσφιλντ (2-1) και τους οπαδούς της που γέμισαν το «Σίτι Γκράουντ» στον έβδομο ουρανό. Στο 29’ και στο 37’ οι Σάριτζ και Γέιτς πέτυχαν τα δύο γκολ των «ρεντς» που ανέτρεψαν το εις βάρος της Φόρεστ σκορ, που είχε διαμορφωθεί στο 14’ με γκολ του Λις.

Έτσι, η Νότιγχαμ έκλεισε ραντεβού στο ίδιο γήπεδο με την Λίβερπουλ σε έναν προημιτελικό του FA Cup από τα… παλιά, που θα διεξαχθεί στις 20 Μαρτίου. Όσο για την Χάντερσφιλντ, αφού συνήλθε από το σοκ της ανατροπής, προσπάθησε στο δεύτερο ημίχρονο αν φθάσει στην ισοφάριση, πίεσε ιδιαίτερα στα τελευταία λεπτά, αλλά η Νότιγχαμ άντεξε και μέσα σε αποθέωση σφράγισε το εισιτήριο της πρόκρισης.

Τααποτελέσματα της φάσης των «16»
1/3: Πιτέρμπορο – Μάντσεστερ Σίτι 0-2, Κρίσταλ Πάλας – Στόουκ 2-1, Μίντλεσμπρο – Τότεναμ 1-0.
2/3: Λούτον – Τσέλσι 2-3, Σαουθάμπτον – Γουέστ Χαμ 3-1, Λίβερπουλ – Νόριτς 2-1
3/3: Έβερτον – Μπόρεχαμ Γουντ 2-0
7/3: Νότιγχαμ Φόρεστ – Χάντερσφιλντ 2-1