FA Cup: Η Νόριτς απέκλεισε τη Γουλβς, στους «16» Μάντσεστερ Σίτι και Έβερτον

Η Νόριτς με γκολ του ΜακΛιν κέρδισε 1-0 τη Γουλβς στο «Μολινό» και εξασφάλισε τη συμμετοχή της στους «16» του FA Cup. Πρόκριση για Σίτι (4-1 τη Φούλαμ) αλλά και για την Έβερτον (4-1 την Μπρέντφορντ) στο ντεμπούτο του Φρανκ Λάμπαρντ.

Η Νόριτς ήταν η μεγάλη νικήτρια στη μάχη με τη Γουλβς για μια θέση στους «16» του FA Cup. Τα «καναρίνια» πέρασαν το «εμπόδιο» των «λύκων» νικώντας τους 1-0 μέσα στο «Μολινό» για την φάση των «32» της διοργάνωσης και… πέταξαν στον επόμενο γύρο του θεσμού. Το μοναδικό γκολ της συνάντησης πέτυχε για τους φιλοξενούμενους ο ΜακΛιν στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου, ενώ τόσο ο Δημήτρης Γιαννούλης όσο και ο Χρήστος Τζόλης έμειναν στον πάγκο και δεν χρησιμοποιήθηκαν από τον προπονητή τους, Ντιν Σμιθ. Για τη Γουλβς ο Ντανιέλ Ποντένσε ήταν βασικός, ενώ ο Ζοσέ Σα δεν χρησιμοποιήθηκε και τη θέση κάτω την εστία των «λύκων» πήρε ο Τζον Ρούντι.

Πέραν αυτών, με νίκη ξεκίνησε ο Φρανκ Λάμπαρντ την πορεία του στην τεχνική ηγεσία της Έβερτον. Τα «ζαχαρωτά» επιβλήθηκαν 4-1 της Μπρέντφορντ. Το πρώτο γκολ της «εποχής Λάμπαρντ» στον σύλλογο του Μέρσεϊσαϊντ πέτυχε ο Μίνα στο 31’, πριν ακολουθήσουν τα τέρματα των Ριτσάρλισον (48’), Χόλγκεϊτ (62’) και Τάουνσεντ (91’).

Την ίδια στιγμή, η Μάντσεστερ Σίτι περνούσε το «εμπόδιο» της Φούλαμ στο «Ετιχάντ». Οι «πολίτες», με κορυφαίο τον Ριγιάντ Μαχρέζ που σκόραρε δις, νίκησαν 4-1 την ομάδα του Μάρκο Σίλβα και πρωτοπόρο της Τσάμπιονσιπ. Η τελευταία «πάγωσε» το Μάντσεστερ μόλις στο τέταρτο λεπτό με το γκολ του Καρβάλιο (0-1), αλλά στη συνέχεια οι «γαλάζιοι» πάτησαν… γκάζι και με τα γκολ των Γκουντογκάν (6’) και Στόουνς (13’) πέτυχαν άμεσα την ανατροπή (1-2) πριν αναλάβει δράση ο Μαχρέζ στο δεύτερο ημίχρονο διαμορφώνοντας το τελικό σκορ.

Στους «16» προκρίθηκαν επίσης Κρίσταλ Πάλας και Στόουκ που απέκλεισαν με σκορ 2-0 τις Χάρτπουλ και Γουίγκαν αντίστοιχα, όπως επίσης και η Πιτέρμπορο που πέτυχε από ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο κόντρα στην ΚΠΡ (2-0).