FΑ Cup: Πρόκριση στην παράταση για Τσέλσι και Γουέστ Χαμ (2-1) (highlights)

Τσέλσι και Γουέστ Χαμ απέκλεισαν στην παράταση τις Πλίμουθ (2-1) και Κιντερμίνστερ (2-1) αντίστοιχα και εξασφάλισαν τη συμμετοχή τους στους «16» του FΑ Cup.

Τη συμμετοχή τους στους «16» του FΑ Cup εξασφάλισαν Τσέλσι και Γουέστ Χαμ, έστω κι αν… τα χρειάστηκαν στα παιχνίδια τους με αντίπαλο τις Πλίμουθ και Κιντερμίνστερ αντίστοιχα. Οι δύο ομάδες του Λονδίνου απέκλεισαν τις αντιπάλους τους με 2-1 στην παράταση και παρέμειναν στο «κόλπο» για την κατάκτηση του φετινού τροπαίου.

Η Τσέλσι βρέθηκε πίσω στο σκορ από την Πλίμουθ από το όγδοο λεπτό της συνάντησης με το τέρμα που σημείωσε ο Γκιλέσφι και παρότι στο 41’ έφτασε στην ισοφάριση με τον Αθπιλικουέτα (1-1), στην επανάληψη δεν κατάφερε να φτάσει στην επίτευξη ενός ακόμα τέρματος για να πάρει τη νίκη και την πρόκριση στο 90λεπτο. Τελικά, το πέτυχε στο 105’ της παράτασης με τον Μάρκος Αλόνσο και με το 2-1 πήρε το «εισιτήριο» για την συμμετοχή της στον επόμενο γύρο. Στο 117’ η Πλίμουθ είχε την ευκαιρία να ισοφαρίσει όταν κέρδισε πέναλτι, αλλά ο Ράιαν Χάρντι που ανέλαβε την εκτέλεση δεν βρήκε δίχτυα απέναντι στον Κέπα που αποσόβησε τον κίνδυνο για την εστία του.

Με το ίδιο σκορ (2-1) απέκλεισε στην παράταση και η Γουέστ Χαμ την Κιντερμίνστερ. Η τελευταία πέτυχε το 1-0 στο 19’ με τον Πένι, αλλά στο 91’ τα «σφυριά» ισοφάρισαν με τον Ντέκλαν Ράις και αποσόβησαν τον αποκλεισμό στέλνοντας το ματς στην παράταση. Στον επιπλέον χρόνο ο Μπόοουεν σκόραρε στο 120’ από ασίστ του Κρέσγουελ και έστειλε τους λονδρέζους στους «16».