FA Cup: Επική Μίντλεσμπρο, πέταξε εκτός συνέχειας τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ! (1-1 κ.δ., 8-9 πεν.)

Η ομάδα της Championship, Μίντλεσμπρο, απέκλεισε στα πέναλτι (8-9) τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ από τη φάση των «16» του FA Cup.

Μέσα σε έντονο συγκινησιακό κλίμα λόγω της «μαύρης» επετείου της τραγωδίας του Μονάχου, η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ αποκλείστηκε στο FA Cup από τη Μίντλεσμπρο, αφού δεν μπόρεσε να κερδίσει ούτε στην κανονική διάρκεια, ούτε στην παράταση και ηττήθηκε εν τέλει με 8-9 στη διαδικασία των πέναλτι.

Έχοντας απωλέσει ήδη σημαντικές ευκαιρίες, στο 20' ο Ρονάλντο έχασε πέναλτι, για να ανοίξει το σκορ για τους «κόκκινους διαβόλους» ο Σάντσο 5 λεπτά αργότερα.

Στην επανάληψη και συγκεκριμένα στο 64', η Μίντλεσμπρο ισοφάρισε με τον Κρουκς. Παρά τις ευκαιρίες των γηπεδούχων, το σκορ παρέμεινε ως είχε και το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση.

Εκεί, η Μάντσεστερ δεν επέδειξε την απαιτούμενη ψυχραιμία και δεν μπόρεσε να βρει δίχτυα, με αποτέλεσμα το παιχνίδι να οδηγηθεί στα πέναλτι.

Μετά από 15 εύστοχες εκτελέσεις, ο 19χρονος Ελάνγκα ήταν μοιραίος για τους γηπεδούχους, στέλνοντας τη μπάλα πάνω από τα δοκάρια της Μίντλεσμπρο, η οποία και πανηγύρισε τη μεγάλη πρόκριση.