Premier League: Ιστορικό «διπλό» της Γουλβς επί της Γιουνάιτεντ (0-1) (highlights)

Η Γουλβς με γκολ του Μουτίνιο στο 82’ κέρδισε 1-0 την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ για την 21η αγωνιστική της Premier League και έφυγε με το τρίποντο από το «Ολντ Τράφορντ» για πρώτη φορά από το 1980, ενώ υποχρέωσε παράλληλα και τον Ραλφ Ράνγκνικ στην παρθενική του ήττα στον πάγκο των «κόκκινων διαβόλων»! Τεράστια απόκρουση Ζοσέ Σα στο 95’.

Με τον καλύτερο τρόπο ξεκίνησε η Γουλβς την πορεία της στο νέο έτος και πανηγύρισε μία ιστορική νίκη στο «Ολντ Τράφορντ» κόντρα στην Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ για την 21η αγωνιστική της Premier League.

Οι «λύκοι» επιβλήθηκαν 1-0 των «κόκκινων διαβόλων» με γκολ του Μουτίνιο στο 82’ και έφυγαν με το «διπλό» από το «Θέατρο των Ονείρων» για πρώτη φορά από τον Φλεβάρη του 1980, ενώ παράλληλα υποχρέωσαν και τον Ραλφ Ράνγκνικ στην παρθενική του ήττα στον πάγκο των «κόκκινων διαβόλων»!

Στο συγκεκριμένο ματς ο Κριστιάνο Ρονάλντο φόρεσε το περιβραχιόνιο του αρχηγού της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ. Κι αυτή ήταν η πρώτη φορά που συνέβη αυτό μετά από 14 ολόκληρα χρόνια, καθώς η προηγούμενη ήταν το 2008. Αυτή όμως δεν ήταν και η μοναδική έκπληξη στους «κόκκινους διαβόλους».

Στο αρχικό σχήμα της ομάδας βρέθηκε ο κεντρικός αμυντικός Φιλ Τζόουνς, ο οποίος είχε να πάρει χρόνο συμμετοχής σε ματς της Γιουνάτεντ από τον Γενάρη του 2020! Σημειώνεται άλλωστε, πως στους γηπεδούχους απουσίαζαν οι Λίντελοφ, Μπαϊγί και Μαγκουάιρ.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, η Γουλβς, που παρατάχθηκε τόσο με τον Ζοσέ Σα όσο και τον Ντανιέλ Ποντένσε στο βασικό σχήμα, εμφανίστηκε ανώτερη της Γιουνάιτεντ στο πρώτο ημίχρονο και ενδεικτικό είναι το γεγονός ότι είχαν 15 σουτ στο πρώτο 45λεπτο, που αποτελούν ρεκόρ φιλοξενούμενης ομάδας στο «Ολντ Τράφορντ» σε ματς πρωταθλήματος από το 2004! Εκ του αποτελέσματος οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα «κολλημένες» στο «στείρο» 0-0.

Στην επανάληψη η Γιουνάιτεντ ανέβασε την απόδοσή της και στο 67’ είχε δοκάρι με τον Μπρούνο Φερνάντες, πριν «απαντήσει» η Γουλβς στο 75’ με τον Σάις να σημαδεύει το οριζόντιο του Ντε Χέα, ώσπου στο 82’ ήρθε τελικά το γκολ.

Ο Μουτίνιο βρέθηκε σε θέση βολής στο ημικύκλιο της μεγάλης περιοχής και με δυνατό σουτ έγραψε το 0-1 για τους «λύκους». Στο 95’ η Γιουνάιτεντ είχε μία τελευταία ευκαιρία για να φτάσει στην ισοφάριση, αλλά ο Ζοσέ Σα με μεγαλειώδη απόκρουση είπε «όχι» στον Μπρούνο Φερνάντες.