Serie A: Ματσάρες σε Ρώμη (Λάτσιο - Ουντινέζε 4-4) και Πιεμόντε (Τορίνο -Έμπολι 2-2) (highlights)!

Η Έμπολι παρότι έχανε 2-0 ως το 34' πήρε τον βαθμό της ισοπαλίας (2-2), στο Τορίνο, κόντρα στη «γκρανάτα», που από το 32' έπαιζε με 10. Η Λάτσιο, ενώ γύρισε σε  4-3 το 1-3 της Ουντινέζε ισοφαρίστηκε στο ...99' 4-4 Το πλήρες πρόγραμμα, τα αποτελέσματα, τα highlights, οι σκόρερ και η βαθμολογία στη Serie A.

Με δύο ματς γεμάτα σασπένς ολοκληρώθηκε η 15η αγωνιστική της Serie A.

Στο «Ολίμπικο» της Ρώμης, η Λάτσιο που προερχόταν από την συντριβή 4-0 στη Νάπολι (κι εντός έδρας ήττα από τη Γιουβέντους με 2-0) βρέθηκε στα ...σχοινιά κόντρα στην Ουντινέζε, που προηγήθηκε με 2-0 και 3-1 αλλά οι «πρωτευουσιάνοι» το γύρισαν 4-3 στο 79' για να ισοφαριστούν 4-4 στο... 99' σε ένα ματς που καμιά ομάδα δεν τελείωσε με 11.

Στο 57' αποβλήθηκε ο Πάτρικ των γηπεδούχων και στο 69' ο Μολίνα των φιλοξενούμενων που έμειναν εννιά λόγω απευθείας κόκκινης στον Γουάλας δεύτερα πριν διαμορφωθεί το τελικό σκορ μ' απίθανο σουτ του Γερμανού Αρσλάν.

Δεύτερη σερί ισοπαλία για την ομάδα του Φρίουλι και τρία τα ματς της χωρίς επιτυχία.

Για δεύτερη αγωνιστική της Serie A έμεινε μακριά από την επιτυχία η Τορίνο, παρότι προηγήθηκε με 2-0 κόντρα στην Έμπολι

Τα γκολ της «γκρανάτα» (ανήμερα των 115ων γενεθλίων της) επετεύχθησαν στο πρώτο τέταρτο από τους Πομπεγκά και Πιάτσα (απουσίαζε από τις 12/09) αλλά η ομάδα της Τοσκάνης εκμεταλλευόμενη την αποβολή (μ' απευθείας κόκκινη σε μια φάση συζητήσιμη) του Σίνγκο (32') έφερε το ματς στα ίσα.

Στο 34ο λεπτό ξεκίνησε την αντεπίθεση της με τον Ρομανιόλι, ισοφαρίζοντας στο δεύτερο μέρος με τον Λα Μάντια (72').

Έτσι η Έμπολι διατήρησε το +2 από την ομάδα του Πιεμόντε έχοντας τέσσερις πόντους στα τελευταία δύο ματς, ενώ στον ίδιο αριθμό αγώνων οι γηπεδούχοι έχουν μόλις έναν συγκομιδής...

Τα ματς της Τετάρτης

Άλλη μία νίκη σημείωσε στο φετινό πρωτάθλημα η Μίλαν. Αυτή τη φορά οι «ροσονέρι» νίκησαν εκτός έδρας την Τζένοα. Στο άλλο παιχνίδι ανάμεσα στη Σασουόλο και τη Νάπολι, οι δύο ομάδες έμειναν στο 2-2 και έτσι οι φιλοξενούμενοι βρίσκονται έναν βαθμό μπροστά από τη δεύτερη Μίλαν.

Η Ίντερ επικράτησε της Σπέτσια με 2-0 και μείωσε στους δύο πόντους την απόστασή της από την πρωτοπόρο Νάπολι. Ο Γκαλιαρντίνι άνοιξε το σκορ για τους «νερατζούρι» στο 36' και με πέναλτι ο Λαουτάρο στο 58' σφράγισε τους τρεις βαθμούς.

Από την άλλη η Μπολόνια έκανε την έκπληξη αφού νίκησε με 1-0 την Ρόμα. Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης σημείωσε ο Σβάνμπεργκ στο 35ο λεπτό.

ΤΗΝ ΤΡΙΤΗ

Ασταμάτητη είναι η Αταλάντα τις τελευταίες αγωνιστικές στην Ιταλία και το απέδειξε και στο παιχνίδι της Τρίτης με τη Βενέτσια για την εμβόλιμη 15η αγωνιστική στη Serie A.

Οι «νερατζούρι» του Μπέργκαμο, με τον Μάριο Πάσαλιτς σε μεγάλα κέφια (πέτυχε χατ τρικ) συνέτριψαν με 4-0 τη Βενέτσια και παρέμειναν ψηλά βαθμολογικά.

Την ίδια ώρα η Φιορεντίνα επικρατούσε επίσης της Σαμπντόρια με 3-1 και τον -πρώτο σκόρερ του Campionato- Nτούσαν Βλάχοβιτς να βρίσκει δίχτυα για άλλη μια αγωνιστική.

Εύκολη νίκη εις βάρος της Σαλερνιτάνα πέτυχε η Γιουβέντους με 2-0. Ο Ντιμπάλα στο 21' άνοιξε το σκορ και επτά λεπτά μετά ο Κιελίνι σκόραρε, ωστόσο ο διαιτητής με τη βοήθεια του VAR το ακύρωσε.

Στο 70' ο Μοράτα διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα και στις καθυστερήσεις ο Ντιμπάλα αστόχησε από τα έντεκα βήματα. Στο άλλο παιχνίδι η Βερόνα και η Κάλιαρι έμειναν στο 0-0.