La Liga: «Χ»αμένη ευκαιρία για Αθλέτικ Μπιλμπάο κόντρα στην Εσπανιόλ (1-1)

Η Αθλέτικ Μπιλμπάο θα μποούσε ν' ανέβει στην 4αδα της La Liga, αλλά έμεινε στο 1-1 στα περίχωρα της Βαρκελώνης με την Εσπανιόλ. Τα αποτελέσματα της 11ης αγωνιστικής, οι σκόρερς κι η βαθμολογία.

H Εσπανιόλ μετά τη νίκη επί της Ρεάλ Μαδρίτης, εντός έδρας, αναδείχθηκε ισόπαλη 1-1 με την Αθλέτικ Μπιλμπάο και δεν της επέτρεψε ν' αναρριχηθεί – ούτε καν προσωρινά – στην πρώτη τετράδα της La Liga.

Οι Βάσκοι ήταν καλύτεροι στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα, χάνοντας πολλές και σημαντικές ευκαιρίες να φύγουν με το διπλό από την Κορνεγιά.

Στο 15ο λεπτό ο Μουνιαΐν έφτασε κοντά στο γκολ, όμως τελευταία στιγμή έδιωξαν οι αμυντικοί των γηπεδούχων πάνω στην γραμμή. Στο 33' και κόντρα στη ροή του αγώνα, οι Καταλανοί άνοιξαν το σκορ από την άσπρη βούλα με τον («συνήθη ύποπτο») Ντε Τόμας.

Στην επανάληψη, το σύνολο του Μαρθελίνο ανέβασε στροφές, φτάνοντας στην ισοφάριση στο 53ο λεπτό με τον Ινιάκι Γουίλιαμς. Ο ίδιος μάλιστα λίγο έλειψε να φέρει τούμπα το ματς στο 71' με τον Λόπεθ να βγάζει εντυπωσιακά σε κόρνερ.

Στο 89' και πάλι ο κίπερ της Εσπανιόλ είπε «όχι» στην Αθλέτικ, αυτή τη φορά στο σουτ του Μπερενγκέρ.

Στις καθυστερήσεις ο Ντε Τόμας αντίκρισε την κόκκινη κάρτα αφήνοντας τους «παπαγάλους» 10 στο γήπεδο.

Νωρίτερα μια άλλη βασκική ομάδα η Αλαβές επικράτησε πιο εύκολα από ό,τι δείχνει το τελικό 1-0 της Έλτσε, ζευγαρώνοντας τις επιτυχίες της που της επέτρεψαν να βγει για πρώτη φορά φέτος από τη ζώνη του υποβιβασμού στο τρέχον πρωτάθλημα.

Το μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης σημείωσε ο Εντιαγέ με ωραίο σουτ στο 47'. Στο 81', οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν με το γκολ πάντως να ακυρώνεται για οφσάιντ μετά από χρήση VAR.

Στο τελευταίο χρονικά ματς της Τρίτης (26/10) η Βιγιαρεάλ κατάφερε να ισοφαρίσει απο 1-3 στις καθυστερήσεις σε 3-3 την (4η από το τέλος) Κάντιθ, εντός έδρας, όμως παρέμεινε μακριά από τις προνομιούχες θέαεις.