Premier League: «Τριάρα» η Λίβερπουλ στη Νόριτς με πολύ καλό τον Τσιμίκα (highlights)

Η Λίβερπουλ κέρδισε εύκολα με 3-0 εκτός έδρας τη Νόριτς, με τον Κώστα Τσιμίκα βασικό και πολύ καλό σε όλο το 90λεπτο. Βασικός ο Γιαννούλης, δεν αγωνίστηκε ο Τζόλης. Αναλυτικά τα αποτελέσματα, οι σκόρερ και τα highlights της πρώτης αγωνιστικής στην Premier League.

Η Λίβερπουλ κέρδισε με 3-0 στην έδρα της Νόριτς. Πολύ καλή εμφάνιση του Κώστα Τσιμίκα, βασικός και ο Δημήτρης Γιαννούλης για τα «καναρίνια», που είχαν στον πάγκο τον Χρήστο Τζόλη.

Ο Σαλάχ είχε κέφια, μοίρασε ασίστ, έβαλε το...ποδαράκι του στο 1-0 του Ζότα και έδωσε έτοιμο 2-0 για τον Φιρμίνο, μόλις ο Βραζιλιάνος είχε περάσει στο ματς. Το κερασάκι στην τούρτα έβαλε ο Σαλάχ με το δικό του 3-0.

ΝΩΡΙΤΕΡΑ

Τις διαθέσεις της από την πρώτη κιόλας αγωνιστική έδειξε η Τσέλσι που επικράτησε της Κρίσταλ Πάλας με 3-0. Οι «μπλε» με δύο γκολ στο πρώτο ημίχρονο καθάρισαν ουσιαστικά την υπόθεση νίκη.

Ο Αλόνσο στο 27' έγραψε το 1-0 και στο 40' ο Πούλισιτς ζευγάρωσε τα τέρματα των γηπεδούχων. Ο Τσαλόμπα στην επανάληψη διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Με νίκη ξεκίνησε τη φετινή Premier League και η Λέστερ. Οι «αλεπούδες» με γκολ του Βάρντι ξεπέρασαν το εμπόδιο της Γουλβς που είχε κάτω από τα δοκάρια της τον Σα.

Η Λιντς ισοφάρισε (1-1) με υπέροχο τέρμα του Άιλινγκ στο ξεκίνημα του β’ ημιχρόνου (48') αλλά η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ ήταν όνειρο και συνέτριψε την ομάδα του Μπιέλσα με 5-1. Πογκμπά (4 ασίστ), Φερνάντες (χατ τρικ) έκλεψαν την παράσταση.

Με τους Πολ Πογκμπά (4 ασίστ) και Μπρούνο Φερνάντες (χατ-τρικ) να κάνουν μεγάλο ματς, η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ συνέτριψε 5-1 τη Λιντς στο Ολντ Τράφορντ. Η ομάδα του Μπιέλσα ισοφάρισε στο ξεκίνημα του β’ ημιχρόνου αλλά οι γηπεδούχοι σε δύο λεπτά πέτυχαν δύο γκολ (3-1) και έφτασαν πανεύκολα στη νίκη με 5-1.

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ

Με το αριστερό ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της στη φετινή Premier League η Άρσεναλ καθώς γνώρισε την ήττα στην έδρα της Μπρέντφορντ με 2-0. Στο 22ο λεπτό ο Σέρχι Κάνιος με δυνατό σουτ έβαλε σε θέση οδηγού τους γηπεδούχους.

Το δεύτερο γκολ των νικητών ήρθε στο 73ο λεπτό από τον Κρίστιαν Νόργκααρντ. Από την άλλη η ομάδα του Λονδίνου δεν μπόρεσε να επιβεβαιώσει τον τίτλο του φαβορί και έτσι γνώρισε την πρώτη της ήττα στο φετινό πρωτάθλημα.