Σπάρτα Ρότερνταμ - Αϊντχόφεν 3-5 : «Φωτιά» στην επίθεση, «χωνί» στην άμυνα (highlights, vid)

Αϊντχόφεν επικράτησε 5-3 της Σπάρτα στο χιονισμένο Ρότερνταμ.

Έβρεξε γκολ στο Ρότερνταμ όπου η Αϊντχόφεν κατάφερε να δραπετεύσει με τους τρεις βαθμούς ύστερα από τη νίκη της με 5-3 επί της Σπέρτα.

Με τη νίκη αυτή η αντίπαλος του Ολυμπιακού στους «32» του Europa League πλησίασε στον πόντο τον πρωτοπόρο Άγιαξ, αλλά με ένα ματς περισσότερο.

Στο χιονισμένο πλαστικό τερέν η Αϊντχόφεν έδειξε και απόψε τις δυνατότητες και τις αδυναμίες της, σκοράροντας με ευκολία αλλά και δεχόμενη το ίδιο εύκολα γκολ.

Η γηπεδούχος άνοιξε το σκορ στο 4΄με εξαιρετικό σουτ του Σμιτς ο οποίος εκμεταλλεύτηκε το λάθος αμυντικού της PSV.

Σπάρτα Ρότερνταμ - Αϊντχόφεν: Το λάθος της άμυνας και το γκολ του Σμιτς για το 1-0 (vid)

Η Αϊντχόφεν ισοφάρισε στο 24' με τον Μάουρο Τζούνιορ και με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου σημείωσε δυο γκολ μέσα σε δυο λεπτά με τους Μάλεν και Μαντουέκε (1-3)

Ο Μαξ έγραψε το 1-4 στο 72’ και εκεί που το ματς έδειχνε τελειωμένη η Σπάρτα πέτυχε δυο γκολ, στο 75’ με Χράφενμπερχ και στο 88΄με Καρτσούτς (πέναλτι) κι έκανε το 3-4.

Σπάρτα Ρότερνταμ - Αϊντχόφεν: Mε γκολ του Μάουρο Τζούνιορ η PSV ισοφαρίζει 1-1 (vid)

Το τελικό σκορ (3-5) διαμόρφωσε ο Μαλέν με ένα ακόμη γκολ στο 90+3'

Ο Ρόγκερ Σμιτ παρέταξε τους Μβογκό, Μπαουμγκάρτλ, Τέζε, Μποσκάλι, Μαξ, Ροσάριο, Σανγκαρέ, Μάουρο Ζούνιορ (64΄ Ντάμφρις), Ιχατάρεν (81΄ Τόμας), Γκακπό (43΄ Μάλεν), Μαντουέκε (81΄ Ζάχαβι)

Σπάρτα Ρότερνταμ - Αϊντχόφεν 3-5

Σμέτς 4’, Χράφενμπερχ 75, Καρτσούτς 88’ πεν.- Μάουρο Ζούνιορ 24’, Μαλέν 47’, 90+3', Μαντουεκλε 49’, Μαξ 72’)