Κύπελλο Ισπανίας: Θύμα έκπληξης και η Ατλέτικο Μαδρίτης στον δεύτερο γύρο

H Aτλέτικο Μαδρίτης αποκλείστηκε (1-0) από την  β΄ κατηγορίας ομάδα, Κορνεγιά στον 2ο γύρο του Κυπέλλου Ισπανίας

Κύπελλο Ισπανίας: Θύμα έκπληξης και η Ατλέτικο Μαδρίτης στον δεύτερο γύρο

Μετά τις Θέλτα και Χετάφε ένα ακόμη μπαμ, το μεγαλύτερο, σημειώθηκε στον 2ο γύρο του Κυπέλλου Ισπανία (Copa del Rey) με τον αποκλεισμό (1-0) της Ατλέτικο Μαδρίτης από την Κορνεγιά, ομάδα της 2ης κατηγορίας.

Ένα γκολ που πέτυχε ο Χιμένεθ στο 7΄έστειλε την Ατλέτικο πρόωρα στο σπίτι της. Η ομάδα του Τσόλο Σιμεόνε έπαιζε από το 63΄με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Σάντσεθ με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Η Γρανάδα χρειάστηκε παράταση για να αποκλείσει την Κουλτουράλ Λεονέσα με 2-1. Τα κατάφερε χάρις σε γκολ που σημείωσε στο 116' ο επιθετικός από τη Βενεζουέλα Ντάργουιν Μακίς.

Αποκλείστηκαν Θέλτα, Χετάφε

Θέλτα και Χετάφε έμειναν εκτός συνέχειας από ομάδες μικρότερων κατηγοριών (Σεγκούντα Ντιβιζιόν), μετά τις εκτός έδρας ήττες που γνώρισαν από τις Ίμπιθα και Κόρντομπα, οι οποίες συνεχίζουν στην φάση των «32».

Αντίθετα, Σεβίλη και Βιγιαρεάλ προκρίθηκαν μετά τις νίκες τους επί των Λινάρες Ντεπορτίβο (2-0) και Θαμόρα (4-1) αντίστοιχα.
Η Θέλτα διασύρθηκε με 5-2, ενώ η Χετάφε έχασε με 1-0, από το γκολ του Λεντέσμα μόλις στο 6ο λεπτό.

Οι 28 ομάδες που θα πάρουν το «εισιτήριο» για την επόμενη φάση προκρίνονται στους «32» του θεσμού, εκεί όπου... περιμένουν ήδη οι τέσσερις ομάδες που θα μετάσχουν στο Σούπερ Καπ (Ρεάλ Μαδρίτης, Μπαρτσελόνα, Σοσιεδάδ και Αθλέτικ Μπιλμπάο).

Στον Β΄ γύρο μετέχουν οι υπόλοιπες 16 ομάδες της μεγάλης κατηγορίας, οι οποίες αντιμετωπίζουν εκτός έδρας υποδεέστερους αντιπάλους, αλλά το γεγονός ότι οι αγώνες είναι «νοκ άουτ» αφήνει περιθώρια για εκπλήξεις, όπως συνέβη νωρίτερα με τις Θέλτα και Χετάφε.

Tα αποτελέσματα και πρόγραμμα του 2ου γύρου στο Κύπελλο Ισπανίας


Κόρντομπα-Χετάφε 1-0

Ίμπιθα-Θέλτα 5-2

Λινάρες Ντεπορτίβο-Σεβίλη 0-2

Θαμόρα-Βιγιαρεάλ 1-4

Αλκορκόν-Σαραγόσα 2-1

Μαρμπέγια-Βαγιαδολίδ 2-3 παράταση

Λα Νουθία-Έλτσε 0-1

Νουμάνθια-Αλμερία 1-2

Πορτουγκαλέτε-Λεβάντε 1-2

Σοθουεγιάμος-Λεγανές 0-2

Κουλτουράλ Λεονέσα-Γρανάδα 1-2 (παράταση)

Μουτιλβέρα-Μπέτις 1-3

Ναβαλκαρνέρο-Λας Πάλμας 1-0

Άρο Ντεπορτίβο-Ράγιο Βαγεκάνο 1-3

Κορνεγιά-Ατλέτικο Μαδρίτης 1-0

Μπούργος-Εσπανιόλ 6/1

Λα Κορούνια-Αλαβές 6/1

Ολότ-Οσασούνα 6/1

Φουενλαμπράδα-Μαγιόρκα 6/1

Μάλαγα-Οβιέδο 6/1

Αμορεμπιέτα-Σπόρτινγκ Χιχόν 7/1

Καστεγιόν-Τενερίφη 7/1

Ποντεβέδρα-Κάντιθ 7/1

Πένια Ντεπορτίβα-Σαμπαντέλ 7/1

Γεκλάνο Ντεπορτίβο-Βαλένθια 7/1

Αλκογιάνο-Ουέσκα 7/1

Τζιρόνα-Λούγκο 7/1

Λας Ρόθας-Εϊμπαρ 7/1

Το «ΦΩΣ» στην πόρτα σας και στον υπολογιστή σας