La Liga: Ξανά στον πόντο η Μπαρτσελόνα (highlights, βαθμολογία)!

H Μπαρτσελόνα, χωρίς να εντυπωσιάσει, νίκησε 1-0 την Ρεάλ Βαγιαδολίδ εκτός έδρας επιστρέφοντας στον πόντο από την κορυφή, εν αναμονή του Δευτεριάτικου αγώνα της Ρεάλ Μαδρίτης * *Το πλήρες πρόγραμμα, τα αποτελέσματα, τα highlights και η βαθμολογία στην Primera Division.

Το... καθήκον της έκανε η Μπαρτσελόνα νικώντας με το μίνιμουμ σκορ την Ρεάλ Βαγιαδολίδ στο «Χοσέ Θορίγια».

Αποτέλεσμα που συνιστά την 3η σερί επιτυχία των «μπλαουγκράνα» και τους έφερε στον πόντο από την κορυφή και τη Ρεάλ Μαδρίτης, η οποία αγωνίζεται τη Δευτέρα

Το μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης πέτυχε ο Αρτούρο Βιδάλ (15') από ασίστ του Μέσι.

Βιδάλ ο πιο ...εύστοχος στην Primera Division!

Για τον Χιλιανό ήταν το 8ο στο πρωτάθλημα κι έχει το καλύτερο ποσοστό σκοραρίσματος στην φετινή Primera Division, αφού oυδείς άλλος έχει τόσα γκολ σε 20 τελικές!

Το ματς ήταν μοιρασμένο με τους γηπεδούχους (2η σερί ήττα) να δημιουργούν ευκαιρίες στην επανάληψη οι οποίες σταμάτησαν, όμως, πάνω στους Πικέ και Τερ Στέγκεν.

Με ανατροπή και στις καθυστερήσεις νίκησε η (σωσμένη) Οσασούνα την Θέλτα

Νωρίτερα, πάροτι με εξασφαλισμένη τη παραμονή της και την επόμενη σεζόν στην κορυφαία κατηγορία του Ισπανικού ποδοσφαίρου η Οσασούνα δεν εμφανίστηκε αδιάφορη στην αναμέτρηση με την Θέλτα που άνοιξε την «αυλαία» της 36ης αγωνιστικής της Primera Division.

H oμάδα της Παμπλόνα νίκησε τους Γαλιθιάνους που είναι στο +4 από την επικίνδυνη ζώνη, με 2-1, χάρη σε ανατροπή και γκολ στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Για τους Βάσκους το αποτέλεσμα συνιστά επιστροφή στις επιτυχίες μετά από δύο αγωνιστικές, με συγκομιδή ενός πόντου, ενώ οι «Κέλτες» έφτασαν τα πέντε ματς χωρίς επιτυχία (3 ισοπαλίες - 2 ήττες).