Champions League: Με... ανατροπή η Μίλαν την Παρί Σεν Ζερμέν, στους «16» Σίτι και Λειψία!

Η Μίλαν πήρε την πρώτη της νίκη στον 6ο όμιλο του Champions League, επικρατώντας της Παρί Σεν Zερμέν 2-1, παρότι βρέθηκε πίσω στο σκορ με σκόρερς τους Λεάο και Ζιρού, που ξανάβαλαν τους «ροσονέρι» στο... κόλπο της πρόκρισης, ενώ Μάντσεστερ Σίτι και Λειψία, από τον 7ο όμιλο έγιναν οι πρώτες που προκρίθηκαν στους «16».

Τι κι αν βρέθηκε πίσω στο σκορ μόλις στο 9ο λεπτό η Μίλαν που στις πρώτες τρεις αγωνιστικές είχε συγκομιδή μόλις δύο πόντων (χωρίς σκορ...) πήρε την πρώτη της νίκη στον 6ο όμιλο (του... θανάτου) στο Σαν Σίρο επί της Παρί Σεν Ζερμέν.

Το 2-1 -που... ακύρωσε το τέρμα του (πρώην παίκτη της Ίντερ) Σκρίνιαρ, με κεφαλιά ψαράκι στο 9ο λεπτό- διαμορφώθηκε με τέρματα των Ραφαέλ Λεάο (12', ανάποδο ψαλίδι) και Zιρού (50', κεφαλιά - οβίδα).

Έτσι οι «ροσονέρι» ξαναμπήκαν στο... κόλπο της πρόκρισης πλησιάζοντας την επικεφαλής Ντόρτμουντ στους 2 πόντους και τους παριζιάνους (που είχαν δοκάρι με τον Ντεμπελέ) στον πόντο.

Την ίδια στιγμή η Ατλέτικο Mαδρίτης με πρωταγωνιστή τον Αντουάν Γκριεζάν που σκόραρε από ένα γκολ ανά ημίχρονο (στο 6' και στο 60' με βολ πλανέ) έφτασε στη μεγαλύτερη της νίκη στη διοργάνωση, με 6-0, επί της Σέλτικ, στο Μετροπολιτάνο.

Άλλα τόσα γκολ για τους «κολτσονέρος» έβαλε ο Μοράτα (45+2', 76') κι ένα ο Λίνο (66') ενώ στα αξιοσημείωτα ότι οι πρωταθλητές Σκωτίας αγωνίζονταν με 10 από το 23' όταν ο Μαέντα έγινε ο πρώτος Ιάπωνας που αποβλήθηκε στη διοργάνωση!

Η ομάδα του Σιμεόνε πέρασε επικεφαλής του 5ου ομίλου αφού η μέχρι πρότινος πρωτοπόρος Φέγενορντ έχασε στο «Ολίμπικο» της Ρώμης από τη Λάτσιο, 1-0, που την έστειλε τρίτη με εκείνη να περνά δεύτερη!

Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης ο Τσίρο Ιμόμπιλε που έφτασε τα 200 ο «λατσιάλο»!

Στα... σβηστά η Μάντσεστερ Σίτι επιβλήθηκε 3-0 της Γιούνγκ Μπόις, εντός έδρας με τον Χάαλαντ να σκοράρει δις (23' πεν., 51') φτάνοντας τα 38 γκολ στη διοργάνωση.

Το τρίτο της ομάδας του Γκουαρντιόλα, που εξασφάλισε, την πρόκριση στους «16» ο Φόντεν (45'+1'). Με 10 οι Ελβετοί από το 53' λόγω αποβολής (2 κίτρινες) του Λάουπερ.

Στο έτερο ματς του 7ου γκρουπ η Λειψία νίκησε στο, βροχερό, Βελιγράδι του Ερυθρού Αστέρα με 2-1 κι ακολούθησε τους «πολίτες» στην επόμενη φάση!

Oι Γερμανοί προηγήθηκαν με τον Τσάβι Σίμονς (8') κι έφτασαν στο 0-2 με τον Οπέντα (77') για να μειώσουν οι «ερυθρόλευκοι» με αυτογκόλ του Χένρικς (81').

Γηραιότερος σκόρερ της διοργάνωσης στα 40 του ο Πέπε!

Τέλος στον 8ο όμιλο η Πόρτο δεν άφησε ανεκμετάλλευτη την ευκαιρία κι έπιασε την Μπαρτσελόνα στην κορυφή του, πριν πάει να παίξει στη Βαρκελώνη την πρωτιά.

Νίκησε την άποντη Άντβερπ των 10 παικτών από το 52' (αποβολή με 2 κίτρινες του Εκέλενκαμπ) με 2-0.

Τα γκολ ο Εβανίλσον (32' πεν.) κι ο Πέπε που έγινε ο γηραιότερος σκόρερ της διοργάνωσης στα 40 του χρόνια (90+1)!