Σέριφ Τιρασπόλ - Βικτόρια Πλζεν 1-2: Προβάδισμα πρόκρισης με ανατροπή για τους Τσέχους

Η Βικτόρια Πλζεν νίκησε εκτός έδρας την Σέριφ Τίρασπολ με 2-1 για τα προκριματικά του Champions League.

Σημαντικό προβάδισμα πρόκρισης στην επόμενη φάση του Champions League πήρε η Βικτόρια Πλζεν στην έδρα της Σέριφ Τιρασπόλ. Αν και βρέθηκαν πίσω στο σκορ οι Τσέχοι βρήκαν τα ψυχικά αποθέματα και αναδείχθηκαν νικητές με 2-1.

Οι γηπεδούχοι στο 37ο λεπτό άνοιξαν το σκορ χάρη στην εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Ρασίντ. Ωστόσο οι πανηγυρισμοί των φίλων της ομάδας κράτησαν μόλις τέσσερα λεπτά, αφού οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να ισοφαρίσουν από την άσπρη βούλα με σκόρερ τον Χορί.

Το 1-1 έμελλε να είναι το σκορ του πρώτου ημιχρόνου, με την επανάληψη να ανήκει στη Βικτόρια Πλζεν. Η ομάδα της Τσεχίας ξεκίνησε καλύτερα το δεύτερο μέρος και στο 55' είδε τον Μπούχα να της δίνει το προβάδισμα για πρώτη φορά στην αναμέτρηση. Στα υπολειπόμενα λεπτά η Σέριφ δεν μπόρεσε να ισοφαρίσει και έτσι το 2-1 έμεινε μέχρι το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή.