Η Ξάνθη 2-1 την Μπότεβ Βράτσα

Η Ξάνθη σε φιλικό αγώνα που έγινε στο Πράβετς της Βουλγαρίας, εκεί όπου πραγματοποιεί το βασικό στάδιο της προετοιμασίας της, επικράτησε 2-1 της Μπότεβ Βράτσα.

Οι Ακρίτες στα πρώτα 20 λεπτά του αγώνα κατάφεραν να σημειώσουν δύο γκολ καθώς έκαναν το 1-0 με τον Κάστρο στο 16΄ και το 2-0 με τον Ορφανίδη στο 20`. Οι γηπεδούχοι μείωσαν στο 33ο λεπτό.

Ξάνθη: Ζίβκοβιτς (60' Γκαραβέλης), Χατζητερζόγλου (60' Μπαξεβανίδης), Φλίσκας (60' Λισγάρας), Φασίδης (60΄ Σβάρνας), Θυμιάνης (60' Σιλλά), Ορφανίδης (60' Ντε Λούκας), Μελιόπουλος (60' Καμαρά), Σουλεϊμάν (60' Ντουρίτσκοβιτς), Κίκε (60' Γέντρισεκ), Φάκης (60' Σαρπόνγκ), Κάστρο (60' Μελισσόπουλος).

Η προετοιμασία θα συνεχιστεί με προπονήσεις πριν το επόμενο φιλικό που είναι προγραμματισμένο για την Κυριακή 4 Αυγούστου με αντίπαλο την ΑΕΛ Λεμεσού, πριν από την επιστροφή στη βάση.