Ολυμπιακός-ΑΕΚ: 6 το 1981, 4 το 1991, 6 το 2001, 6 το 2011, 5 το 2021!

Η απίστευτη χρονολογική παράδοση των συντριβών του Ολυμπιακού επί της ΑΕΚ συνεχίστηκε...

Το προηγούμενο 5-1 του Ολυμπιακού επί της ΑΕΚ ήταν το 1972 στη Νέα Φιλαδέλφεια, ενώ στη διάρκεια αυτού του μισού αιώνα έχουν υπάρξει πολλά ντέρμπι στα οποία η πειραϊκή ομάδα σκόραρε κατά ριπάς εναντίον της «Ένωσης», όπως και αρκετά λιγότερα στα οποία η ΑΕΚ ήταν αυτή που επικράτησε με μεγάλο σκορ.

Είναι όμως απίστευτο αυτό που συμβαίνει εδώ και 40 χρόνια, από την αποφράδα ημέρα της 8ης Φεβρουαρίου του 1981 με τους νεκρούς στη Θύρα 7.

Τότε, το 1981, ο Ολυμπιακός είχε νικήσει 6-0 την ΑΕΚ με το σόου του Γαλάκου.

Το 1991, στις αρχές Γενάρη, ο Ολυμπιακός είχε επικρατήσει στο Φάληρο της ΑΕΚ με 4-2, με χατ τρικ του Προτάσοφ και το πρώτο γκολ από τον Τσιαντάκη, με το 4-0 να έχει διαμορφωθεί πριν από το ημίχρονο και την «Ένωση» τελικά να μειώνει.

Το 2001 για το Κύπελλο ο Ολυμπιακός είχε διαλύσει με 6-1 την ΑΕΚ στον επαναληπτικό του ΟΑΚΑ για την πρώτη νοκ άουτ φάση του θεσμού, με τον Τζιοβάνι να σκοράρει δύο φορές. Ήταν ξανά Ιανουάριος.

Το 2011 ήταν Μάρτιος όταν ο Ολυμπιακός είχε κάνει το 6-0 στο «Καραϊσκάκη» για το πρωτάθλημα, με τα τρία γκολ στο πρώτο 20λεπτο, τον Τζεμπούρ να πετυχαίνει δύο τέρματα και τον Χολέμπας να βάζει το έκτο.

Και το 2021 απλά άργησε λίγο, ήταν Απρίλιος (ενώ είχε προηγηθεί το... 3-0 τον Γενάρη). Αυτό το 1-5, με τον Χολέμπας πάλι στην ενδεκάδα του Ολυμπιακού δέκα χρόνια μετά, στο ΟΑΚΑ.

Είναι πραγματικά εκπληκτικό. Πολλά γκολ από τον Ολυμπιακό στην ΑΕΚ στο ξεκίνημα κάθε δεκαετίας, από το 1981 έως το 2021. Με απόλυτη συνέπεια. Μπορεί να είναι σύμπτωση, εμένα σαν φόρος τιμής μου μοιάζει.

Μακάρι να είμαστε όλοι καλά το... 2031 να δούμε αν θα επαναληφθεί...