Οι Σέλτικς διέσυραν τους Ουόριορς, διπλό οι Ρόκετς στο Τορόντο (vids)

Κορυφαία εμφάνιση από τη Βοστώνη στο Όκλαντ, έχασαν διαφορά 22 πόντων, αλλά όχι το ματς οι Ρόκετς. Όλα τα αποτελέσματα.

Ουόριορς - Σέλτικς 95-128

Οι Σέλτικς στην καλύτερη φετινή τους εμφάνιση πέρασαν από το Όκλαντ σαν σίφουνες, διασύροντας τους Ουόριορς με 95-128. Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυνατά στο ματς με 11-0 και δεν κοίταξαν ποτέ πίσω τους. Στην δεύτερη περίοδο με σερί 0-12 και ξέφυγαν εκ νέου με 24-40 στο 14' και από εκεί πέρα το παιχνίδι ήταν ένας «πράσινος» μονόλογος, που τελικά οδήγησε στην πιο βαριά ήττα εντός έδρας για το Γκολντέν Στέιτ με το Στιβ Κερ στον πάγκο του. Μάλιστα, από τα μέσα του τέταρτου δωδεκαλέπτου οι Ουόριορς άρχισαν να ξεμένουν από δυνάμεις, σφραγίζοντας την τύχη τους. Ο Γκόρντον Χέιγουορντ με 30 πόντους και 12/16 σουτ πραγματοποίησε ίσως την καλύτερη εμφάνισή του στη σεζόν, με τον Ίρβινγκ να τον ακολουθεί με 19 πόντους και 11 ασίστ. Για τους γηπεδούχους, οι Στεφ Κάρι με 23 πόντους (8/16 σουτ) και Κέβιν Ντουράντ με 18 πόντους αλλά 5/16 σουτ και 6 λάθη, έκαναν ό,τι μπορούσαν για να αποτρέψουν το αναπόφευκτο στην Oracle Arena.

Ράπτορς - Ρόκετς 95-107

Οι Ρόκετς βρίσκονται σε καλό φεγγάρι, όπως αποδεικνύει και το ματς στο Τορόντο. Το Χιούστον κατάφερε να δημιουργήσει μια διαφορά 22 πόντων στο πρώτο ημίχρονο, η οποία έκανε φτερά στο δεύτερο μετά από αντεπίθεση διαρκείας των Ράπτορς τελικά κατάφεραν να φύγουν με το διπλό και την 6η διαδοχική τους νίκη (95-107). Καθοριστικό το 0-11 του Τζέραλντ Γκριν (18 π.) στην τέταρτη περίοδο, το οποίο βοήθησε τις «ρουκέτες» να ξεφύγουν με 73-83 στο 39', «καθαρίζοντας» επί της ουσίας το ματς. Πρώτος σκόρερ για τους Ρόκετς ο Τζέιμς Χάρντεν με 35 πόντους. Για τους γηπεδούχους, προσπάθησαν οι Καουάι Λέοναρντ με 26 πόντους, Πασκάλ Σιακάμ με 17 πόντους και Ντάνι Γκριν με 14.