Νάγκετς - Σανς 97-87: Ο Γιόκιτς... σκόραρε για το 2-0

Με πρωταγωνιστή τον Νίκολα Γιόκιτς, οι Νάγκετς επικράτησαν 97-87 των Σανς και έκαναν το 2-0 στη σειρά των ΝΒΑ Playoffs.

Παρότι βρίσκονταν πίσω στο σκορ στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα και με το τέλος της 3ης περιόδου, οι Νάγκετς πάτησαν... γκάζι στο τέταρτο δωδεκάλεπτο και νίκησαν τους Σανς με σκορ 97-87. Μόλις 14 πόντους δέχθηκαν στην τελευταία περίοδο οι νικητές που είχαν κορυφαίο για ακόμη μία φορά τον Νίκολα Γιόκιτς, ο οποίος... σταμάτησε στους 39 πόντους (16 ριμπάουντ). Σημαντική απώλεια για τους Σανς στην 3η περίοδο ο Κρις Πολ, ο οποίος αποχώρησε.

Από τους «Ήλιους» που είχαν 25 άστοχα τρίποντα σε 31 προσπάθειες, ξεχώρισε ο Ντέβιν Μπούκερ με 35 πόντους, ενώ ο Κέβιν Ντουράντ είχε 24, αλλά με 10/27 σουτ.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-21, 40-42, 70-73, 97-87

ΝΑΓΚΕΤΣ: Γκόρντον 16 (1), Πόρτερ 5 (2/7 σουτ), Γιόκιτς 29 (2/6 τρίποντα, 16 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Μάρι 10 (3/15 σουτ, 0/9 τρίποντα, 8 ασίστ), Κάλντουελ-Πόουπ 14 (4/4 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Γκριν 2, Μ. Μπράουν 9, Κ. Μπράουν 2

ΣΑΝΣ: Ντουράντ 24 (10/27 σουτ, 2/12 τρίποντα, 8 ριμπάουντ), Οκόγκι 2, Έιτον 14 (8 ριμπάουντ), Πολ 8 (5 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Μπούκερ 35 (4/8 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Γουέινραϊτ, Κρεγκ, Μπιγιόμπο 2, Λάνταλ, Πέιν 2 (1/7 σουτ), Λι (0/5 σουτ)