ΝΒΑ: Νικς από τα παλιά, ισοπέδωσαν τους Σέλτικς!

Οι Νιου Γιορκ Νικς εκπληκτικοί κατατρόπωσαν τους Σέλτικς μέσα στο TD Garden με 105-75!

Πραγματοποιώντας σπουδαία εμφάνιση οι Νιου Γιορκ Νικς πέρασαν εμφατικά από την Βοστώνη, επικρατώντας με 105-75 των Σέλτικς στο «TD Garden».

Μπορεί οι Σέλτικς να προέρχονταν από πέντε νίκες και οι Νικς από ισάριθμες συνεχόμενες ήττες, ωστόσο και τα δύο σερί σταμάτησαν. Οι μεν έπεσαν στο 8-4 και οι δε ανέβηκαν στο 6-8.

Η ομάδα της Νέας Υόρκης κατάφερε από την πρώτη περίοδο να ξεφύγει στο σκορ και από τη β΄ περίοδο «καθάρισε» το ματς, αφού από εκείνο το σημείο και έπειτα δεν έχασε ποτέ το διψήφιο προβάδισμα. Μάλιστα, η διαφορά έφθασε μέχρι και στους 37 πόντους (64-101) στο 45’.

Κορυφαίοι των νικητών ήταν οι Τζούλιους Ραντλ (20π.,12ρ.) και Αρ Τζέι Μπάρετ (19π., 11ρ.), ενώ για τους γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Τζέιλεν Μπράουν (25π., 6ρ.) και Μάρκους Σμαρτ (10π.)

9 πόντους, 3 ριμπάουντ και 4 ασίστ κατέγραψε ο Κέμπα Ουόκερ σε 20 λεπτά συμμετοχής, στο πρώτο του φετινό παιχνίδι.