Θάντερ - Μπουλς 127-125: Με σούπερ Γκίλγκεους-Αλεξάντερ! (vids)

Οι Θάντερ πήραν το ντέρμπι με τους Μπουλς στην παράταση με 127-125 και οδηγό τους τον Σάι Γκίλγκεους-Αλεξάντερ (33 π.)

Στην παράταση κρίθηκε το ματς των Θάντερ με τους Μπουλς στην Οκλαχόμα Σίτι, με τους πρώτους να παίρνουν τη νίκη σε ματς-θρίλερ με 127-125.

Από το ξεκίνημα της αναμέτρησης, φάνηκε ότι το παιχνίδι θα ήταν ντέρμπι, πηγαίνοντας πόντο - πόντο στα πρώτα λεπτά, με τους φιλοξενούμενους πάντως να αποκτούν και στη συνέχεια να διατηρούν μία απόσταση ασφαλείας για τρεις περιόδους, βρίσκοντας λύσεις από τα 7.25 μ.

Από τρίτη περίοδο, η Οκλαχόμα έβγαλε αντίδραση και άρχισε σταδιακά να πλησιάζει. Ο τον Γκίλγκεους-Αλεξάντερ ευστόχησε σε ένα σημαντικό γκολ-φάουλ στα 16,4", στέλνοντας το ματς στην παράταση. Εκεί, ο Ζακ Λαβίν προσπάθησε για το Σικάγο, όμως οι Αλεξάντερ και Ντορτ έδωσα τη νίκη στους γηπεδούχους.

Ηγετική εμφάνιση από τον Σάι Γκίλγκεους-Αλεξάντερ με 33 πόντους, 10 ασίστ και 5 ριμπάουντ, ενώ ακολούθησε ο Λούγκεντζ Ντορτ με 21 πόντους. Στα «ρηχά» έμεινε ο Αλεξέι Ποκουσέφσκι με 5 πόντους και 3 ριμπάουντ.

Για τους ηττημένους, ο Ζακ ΛαΒίν έκανε ό,τι μπορούσε σταματώντας στους 35 πόντους, 7 ριμπάουντ, 6 ασίστ, ενώ ακολούθησε ο Κόμπι Ουάιτ με 22 πόντους, 9 ριμπάουντ, 7 ασίστ.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-30, 50-68, 87-95, 118-118, 127-125

ΘΑΝΤΕΡ (Ντάινο): Ντορτ 21 (8 ριμπάουντ, 6 κλεψίματα), Μπέιζλι 9 (5 ριμπάουντ), Ρόμπι 14, Γκίλγκεους-Αλεξάντερ 33 (10 ασίστ, 5 ριμπάουντ), Χιλ 8, Μασκάλα 11 (6 ριμπάουντ), Ντιαλό 2, Μαλεντόν 10, Ποκουσέφσκι 5 (3 ριμπάουντ), Ουίλιαμς 14 (5 ριμπάουντ)

ΜΠΟΥΛΣ (Ντόναβαν): Oυίλιαμς 14 (7 ριμπάουντ), Μάρκανεν 16 (6 ριμπάουντ), Κάρτερ Τζ. 16 (11 ριμπάουντ), ΛαΒίν 35 (7 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Ουάιτ 22 (9 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Γιανγκ 2, Πόρτερ 8 (8 ριμπάουντ), Τέμπλ 8, Βαλεντάιν 4