Λέικερς – Ρόκετς 117-109: Είδαν και έπαθαν αλλά ισοφάρισαν (vid)

Οι Λέικερς κέρδισαν 117-109 τους Ρόκετς και ισοφάρισαν τη σειρά σε 1-1 ύστερα από έναν «τρελό» αγώνα.

Οι Λέικερς έκαναν τα εύκολα δύσκολα αλλά τελικά πήραν αυτό που ήθελαν. Κέρδισαν το Χιούστον με 117-109 και έκαναν το 1-1 στους ημιτελικούς της Δύσης.

Οι Λέικερς ήταν απίθανοι στο πρώτο ημίχρονο και έκαναν ό,τι ήθελαν, ενώ στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου ήταν μπροστά με 42-21 και στο ημίχρονο κέρδιζαν 67-51.

Οι Ρόκετς επέστρεψαν όμως, και πέρασαν μπροστά με 90-92! Στην τέταρτη περίοδο οι Λέικερς με ένα ξέσπασμα ξέφυγαν (113-101) και έφτασαν τελικά στην πολυπόθητη νίκη.

Ο Άντονι Ντέιβις είχε 34 πόντους και 10 ριμπάουντ, με τον ΛεΜπρόν Τζέιμς να μετρά 28 πόντους, 11 ριμπάουντ και 9 ασίστ!

Για τους Ρόκετς, ο Τζέιμς Χάρντεν είχε 27 πόντους, ο Έρικ Γκόρντον 24 πόντους και ο Πι Τζέι Τάκερ 18 πόντους και 11 ριμπάουντ.

Να σταθούμε και στον Ράσελ Ουέστμπρουκ, ο οποίος έμεινε στους 10 πόντους με 4/15 σουτ και 7 λάθη!

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 36-20, 67-51, 90-92, 117-109

ΛΕΪΚΕΡΣ (Βόγκελ): Ντέιβις 34 (1 τρίποντο, 10 ριμπάουντ), Τζέιμς 28 (1 τρίποντο, 11 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 7 λάθη), ΜακΓκί, Γκριν 9 (3), Κάλντγουελ-Πόουπ 5 (1), Μόρις 16 (4 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Κούζμα 13 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ, Ρόντο 10 (1 τρίποντο, 9 ασίστ, 5 κλεψίματα), Γουέιτερς, Καρούζο 2.

ΡΟΚΕΤΣ (Ντ' Αντόνι): Τάκερ 18 (4 τρίποντα, 11 ριμπάουντ), Κόβινγκτον 17 (4), Γουεστμπρουκ 10 (4/15 σουτ, 1 τρίποντο, 13 ριμπάουντ, 7 λάθη), Γκόρντον 24 (6), Χάρντεν 27 (4 τρίποντα, 7 ασίστ, 5 λάθη), Γκριν, ΜάκΛεμορ, Χάουζ 13 (3 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Ρίβερς.