Μαϊάμι Χιτ-Μιλγουόκι Μπακς 115-118: «Ζωντανοί» οι Μπακς χωρίς Γιάννη-Ο Μίντλετον ήταν… Freak! (vids)

Οι Μπακς κέρδισαν τους Χιτ στην παράταση με 118-115 (107-107 κ.α.) και το πιο σημαντικό είναι πως το κατάφεραν χωρίς τον Γιάννη Αντετοκούνμπο. Μείωσαν σε 3-1 στη σειρά. Εκπληκτικός ο Μίντλετον με 36 πόντους.

Απίστευτο ματς που είχε τα πάντα… Κυρίως αγωνία και δράμα! Οι Μπακς κατάφεραν και έμειναν «ζωντανοί». Κέρδισαν στην παράταση με 118-115 (107-107 κ.α.) και το πιο σημαντικό είναι πως το κατάφεραν χωρίς τον Γιάννη Αντετοκούνμπο που κτύπησε ξανά στην αρχή της 2ης περιόδου και δεν βγήκε ξανά στο παρκέ. Μείωσαν τη σειρά σε 1-3 και δεν πήγαν σπίτι από νωρίς, αλλά έχουν ακόμα πολύ δρόμο μπροστά τους.

Εν τη απουσία του Γιάννη, ο Μίντλετον βγήκε μπροστά και πέτυχε 36 πόντους, 7 καθοριστικούς στη παράταση, ενώ από 14 είχαν οι Λόπεζ και Μπλέντσο. Για τους Χιτ που ο Χίρο πέτυχε τρία καθοριστικά τρίποντα και δεν άφηνε τους Μπακς να ησυχάσουν, 26 πόντους είχε ο Αντεμπάγιο, 20 ο Ρόμπινσον και από 17 οι Μπάτλερ και Ντράγκιτς…

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο ξεκίνησε δυνατά στο ματς έχοντας 4/6 σουτ την ώρα που οι συμπαίκτες του είχαν συνολικά 1/10 εντός παιδιάς. Οι Μπακς από την πρώτη περίοδο βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 31-22, με τον Αντετοκούνμπο να έχει 14 πόντους με (6/8 σουτ) και οι υπόλοιποι Μπακς 4/16 σουτ, 0/8 τρίποντα και 54 λάθη.

Αντετοκούνμπο: Παρών στον «τελικό» των Μπακς με τους Χιτ (vid)

Παρόλα αυτά, κατάφεραν να μειώσουν στο ξεκίνημα της 2ης περιόδου στο καλάθι, όμως, με δύο λεπτά να έχουν παιχθεί, ο Αντετοκούνμπο σε μία προσπάθεια για ντράιβ, πάτησε πάνω στο πόδι του Ιγκουοντάλα με αποτέλεσμα να πέσει στο παρκέ και να δείξει ότι πονάει αρκετά. Πήγε αρχικά στον πάγκο, ωστόσο εκτέλεσε ως όφειλε τις βολές και εν συνεχεία αποχώρησε για τα αποδυτήρια.

Χτύπησε ξανά ο Αντετοκούνμπο και αποχώρησε για τα αποδυτήρια! (pics-vids)

Μέχρι το σημείο που τραυματίστηκε ο Γιάννης Αντετοκούνμπο είχε 19 πόντους, με 7/9 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 2/4 βολές, 4 ριμπάουντ, 1 μπλοκ και 1 κλέψιμο σε 11 λεπτά συμμετοχής.

Παρ΄όλα αυτά, οι Μπακς κατάφεραν και έκλεισαν το ημίχρονο με 48-46, έχοντας επιμέρους 17-28 στο 2ο δωδεκάλεπτο.

Οι Μπακς στην 3η περίοδο ήταν ανταγωνιστικοί και είχαν κολλήσει κοντά στους Χιτ, μην αφήνοντάς τους να ξεφύγουν ξανά αλλά ο Κράουντερ με τρίποντα (18 πόντους με 6/9) έδινε πάντα τις λύσεις για το Μαϊάμι. Ο Μίντλετον (28 πόντους, οι 22 στην 3η περίοδο) κράτησε την ομάδα του εν τη απουσία του φυσικού της ηγέτη και το 3ο δωδεκάλεπτο έκλεισε με 88-86 υπέρ των Χιτ, με τους Αντεμπάγιο και Ρόμπινσον να έχουν 22 και 14 πόντους αντίστοιχα.

Οι δύο ομάδες στηρίχθηκαν σε πολλά τρίποντα, καμία δεν μπορούσε να αποσπαστεί αλλά με ένα σερί που έφτασε στο 12-0 με τους Μπλέντσο και Λόπεζ, τα «ελάφια» κατάφεραν να περάσουν μπροστά με 104-100. Στα 58'' πριν το τέλος, ο Χίρο με τρίποντο έδωσε το προβάδισμα ξανά στους Χιτ (107-106). Μίντλετον και μπάτλερ αστόχησαν στη συνέχεια και ο Ντε Βιντσέτζο έκανε ντράιβ και στο 1.9 πριν το τέλος κέρδισε το φάουλ. Έβαλε όμως τη μία βολή για το 107-107. Ο Ντράγκιτς αστόχησε σε τρίποντο και... παράταση.

Ο Μίντλετον «ντύθηκε»... Γιάννης

Ο Μίντλετον που δεν είχε σκοράρει στην 4η περίοδο, πήρε μπρος στο έξτρα πεντάλεπτο και έβαλε μπροστά στο σκορ ξανά τους Μπακς με 111-109. Χαμένη επίθεση των Μπακς που πήγε να βγει σε λάθος… σώθηκε καθώς δόθηκε φάουλ στον Λόπεζ από τον Αντεμπάγιο. Έκανε το 113-109 στα 45'' και στα 29'' ο Χίρο πάλι με τρίποντο μείωσε σε 113-112. Ο Μίντλετον όμως με τρίποντο (34 πόντοι) έκανε το 116-112.

Ο Χίρο όμως το… ξανάκανε. Τρίτο καθοριστικό τρίποντο για τον ρούκι και στα 3'' μείωσε σε 116-115.

Ο Μίντλετον με βολές έκανε το 118-115 και… τέλος!