Ολυμπιακός-Παναθηναϊκός 78-37: Με περίπατο στο τελικό οι «ερυθρόλευκες»

Η ομάδα μπάσκετ γυναικών του Ολυμπιακού επικράτησε του Παναθηναϊκού με 78-37 και πήρε το εισιτήριο για τον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας.

Την πρόκριση στο τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας που διοργανώνεται στα Χανιά πήρε η ομάδα μπάσκετ γυναικών του Ολυμπιακού που νίκησε στον ημιτελικό τον Παναθηναϊκό με 78-37.

Από την αρχή του αγώνα οι «ερυθρόλευκες» είχαν το πάνω χέρι κυριαρχώντας στο παρκέ εν αντιθέσει με τις «πράσινες» που προσπάθησαν να μείνουν κοντά στο σκορ.

Στη δεύτερη περίοδο οι παίκτριες του Γιώργου Παντελάκη ανέβασαν στροφές και σε συνδυασμό με τον επιθετικό τους πλουραλισμό έκλεισαν το ημίχρονο στο συν 19 (39-20).

Το τρίτο δεκάλεπτο συνεχίστηκε με τον ίδιο ακριβώς τρόπο καθώς η διαφορά παρέμεινε σε υψηλά επίπεδα κάτι που δεν επέτρεψε στον Παναθηναϊκό να διεκδικήσει τη νίκη.

Η τελευταία περίοδος ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα με τις «νταμπλούχες» Ελλάδας να παίρνουν το εισιτήριο για το τελικό εκεί όπου θα αντιμετωπίσουν τη Νίκη Λευκάδας η οποία νωρίτερα επιβλήθηκε της Δάφνης Αγ.Δημητρίου με 73-68. Ο μεγάλος τελικός θα διεξαχθεί την Κυριακή(24/3) στις 15:00 ενώ ο μικρός την ίδια μέρα στις 12:00.

Για τον Ολυμπιακό ξεχώρισε η Τζόνσον που σημείωσε 13 πόντους και 14 ριμπάουντ, με τις Σταμάτη και Σταμολάμπρου να ακολουθούν με 11.

Από τον Παναθηναϊκό κορυφαία αναδείχθηκε η Καλαμπάκου με 12 πόντους.

Να σημειωθεί πως αυτή ήταν η ενδέκατη συνεχόμενη νίκη του Ολυμπιακού επί του Παναθηναϊκού.

Τα δεκάλεπτα: 19-8, 39-20, 49-28, 78-37.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Παντελάκης): Τόμας 8 (1), Σταμάτη 11 (2), Αυτζή, Σπυριδοπούλου 8 (1/4 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Παυλοπούλου 9 (1), Νικολοπούλου 6 (5 ασίστ), Σωτηρίου 2, Τίκβιτς 6, Τζόνσον 13 (14 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα), Κοσμά, Σταμολάμπρου 11 (3/4 τρίποντα).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Καντζιλιέρης): Κασδαγλή, Μούλη 8 (4/14 δίποντα, 6 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα), Κοιλιά Π. 3, Καλαμπάκου 12 (1/5 δίποντα, 2/10 τρίποντα, 6 λάθη), Ευαγγελάτου 2, Αρβανίτη 4, Σλούκα 2 (1/8 δίποντα, 0/4 τρίποντα, 6 λάθη), Εζέτζα 6 (0/5 βολές, 3/6 δίποντα, 10 ριμπάουντ), Ακρίβου, Μούτσα, Σιγάλα.